RPC Endpoint Details
| EndpointID: | bcaec8250ec3c792 |
|---|---|
| Name | Base Mainnet |
| Bundle | base |
| URL | https://mainnet.base.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:52:26 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445832 |
| Reported Ago | 5m 37s ago |
| Latest Block* | 46387422 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.37 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.72 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161981 | 10m 21s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898750 | 14m 44s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847958 | 15m 35s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526553 | 1h 27m 36s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 29m 45s ago | 1h 35m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 5m 14s ago | 11m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:02 UTC | 1779552962299 | 3h 17m ago | 1h 39m 43s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:36:19 UTC | 1779546979032 | 4h 56m 44s ago | 29s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949337 | 4h 57m 13s ago | 28s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920794 | 4h 57m 42s ago | 2h 46m 43s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46387422 | 1779564191000 | 0x3837...10f7b6 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 29s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 56s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46387386 | 1779564119000 | 0x4f9b...4d557d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 56s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 2s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 2s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 29s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564213524 |
| Reported At | |
| Number | 46387422 |
| Hash | 0x3837...10f7b6 |
| Timestamp | 1779564191 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.37 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.72 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445832 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46387709 | 1779564765 | 0x765d...588046 | 5061 | 1779564766984 |
| ash-hz | ✅ | 46387707 | 1779564761 | 0x1e8e...022897 | 25 | 1779564761932 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20704 | 1779564424224 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 12m 53s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 | 12m 37s ago |
| Is Syncing | false | 5m 58s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 27s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, fedee9...566a02 | 21m 55s ago |
| Response Headers | 4 headers | 3m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 3s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 53s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 33m 4s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 293d 22h 16m 58s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 55m 54s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 21m 20s ago | headers | 19m 57s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 18s ago | headers | 3815h 5m 59s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 47m 18s ago | headers | 2276h 35m 51s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 14:09:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 23m 10s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 23m 12s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 23m 12s ago | chain_id | ∞ | 8453 |

