RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | db44e4340d7dfbb0 |
| Name | Alchemy Mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/2NGNBqrbi-D1RE_5QrX2iEhVckqJdkH3 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Fri, 18 Apr 2025 06:32:30 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566386406 |
| Report Created Ago | 10m 24s ago |
| Latest Block* | 25160211 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 5317 | Sat, 23 May 2026 19:59:46 UTC | 10m 24s ago | ||
| ✅ | 25160211 | 1779566279 | 0xd67a...ea220f | 22 | Sat, 23 May 2026 19:58:09 UTC | 12m 1s ago |
| ✅ | 25160204 | 1779566195 | 0xbf65...c1667f | 24 | Sat, 23 May 2026 19:56:39 UTC | 13m 31s ago |
| ✅ | 25160196 | 1779566099 | 0x210e...4690ce | 30 | Sat, 23 May 2026 19:55:09 UTC | 15m 1s ago |
| ✅ | 25160189 | 1779566015 | 0x6dab...c6d12f | 20 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 16m 31s ago |
| ✅ | 25160181 | 1779565919 | 0x2773...361027 | 21 | Sat, 23 May 2026 19:52:09 UTC | 18m 1s ago |
| ✅ | 25160174 | 1779565835 | 0x0a0c...8c58e6 | 24 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 19m 31s ago |
| ✅ | 25160166 | 1779565739 | 0x22d3...922528 | 23 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 21m 1s ago |
| ✅ | 25160158 | 1779565643 | 0x7d76...8d7bde | 34 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 22m 31s ago |
| ✅ | 25160151 | 1779565559 | 0xd016...8908bd | 24 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 24m 1s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566289206 |
| Reported At | |
| Number | 25160211 |
| Hash | 0xd67a...ea220f |
| Timestamp | 1779566279 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 24s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566386406 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 10m 32s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 25m 29s ago |
| Is Syncing | false | 25m 28s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 7s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 25m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 11m 13s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://syrup.fi", 3 other headers | 55m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 25m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 8m 39s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 25m 21s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 10h 40m 22s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 3h 46m 1s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 39s ago |

