RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | db44e4340d7dfbb0 |
| Name | Alchemy Mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/2NGNBqrbi-D1RE_5QrX2iEhVckqJdkH3 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Fri, 18 Apr 2025 06:32:30 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779565839506 |
| Report Created Ago | 1m 24s ago |
| Latest Block* | 25160174 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.00 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 25160174 | 1779565835 | 0x0a0c...8c58e6 | 87 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 1m 24s ago |
| ✅ | 25160166 | 1779565739 | 0x22d3...922528 | 375 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 2m 54s ago |
| ✅ | 25160158 | 1779565643 | 0x7d76...8d7bde | 187 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 4m 24s ago |
| ✅ | 25160151 | 1779565559 | 0xd016...8908bd | 70 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 5m 54s ago |
| ✅ | 25160145 | 1779565487 | 0x0b17...6e3616 | 35710 | Sat, 23 May 2026 19:45:26 UTC | 6m 37s ago |
| ✅ | 25160136 | 1779565379 | 0x365b...8a5b28 | 422 | Sat, 23 May 2026 19:43:09 UTC | 8m 53s ago |
| ✅ | 25160129 | 1779565295 | 0x9f77...d2828d | 203 | Sat, 23 May 2026 19:41:39 UTC | 10m 24s ago |
| ✅ | 25160123 | 1779565223 | 0x37aa...5fa838 | 472 | Sat, 23 May 2026 19:40:35 UTC | 11m 28s ago |
| ✅ | 25160115 | 1779565115 | 0x4d8b...a58012 | 56 | Sat, 23 May 2026 19:38:39 UTC | 13m 24s ago |
| ✅ | 25160107 | 1779565019 | 0x82dd...0fcc88 | 179 | Sat, 23 May 2026 19:37:09 UTC | 14m 54s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 24s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565839506 |
| Reported At | |
| Number | 25160174 |
| Hash | 0x0a0c...8c58e6 |
| Timestamp | 1779565835 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.00 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 16m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564948051 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 7m 18s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 51m 54s ago |
| Is Syncing | false | 6m 46s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 30s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 6m 30s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 16m 14s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://syrup.fi", 3 other headers | 10h 6m 30s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 22m 17s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 13s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 21m 53s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 6m 52s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 36m 27s ago |
| DNS | E275: DNS Timeout | 17d 16h 11m 13s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 11m 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 6m 33s ago |

