RPC Endpoint Details
| EndpointID: | f6cac3c6dbb23546 |
|---|---|
| Name | Metal L2 RPC |
| Bundle | metall2 |
| URL | https://rpc.metall2.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576630 |
| Reported Ago | 4m 2s ago |
| Latest Block* | 34000408 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.52 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.93 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 1750 |
| Peer Count* | 9 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 21:03:48 UTC | 1779483828591 | 22h 29m 50s ago | 1h 2m 31s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 20:01:16 UTC | 1779480076787 | 23h 32m 22s ago | 6h 25m 33s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 13:35:43 UTC | 1779456943670 | 1d 5h 57m 55s ago | 13s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:35:29 UTC | 1779456929903 | 1d 5h 58m 9s ago | 3h 3m 41s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 10:31:48 UTC | 1779445908350 | 1d 9h 1m 50s ago | 59s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:49 UTC | 1779445849235 | 1d 9h 2m 49s ago | 32h 58m 32s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 01:32:17 UTC | 1779327137049 | 2d 18h 1m 22s ago | 25s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 01:31:51 UTC | 1779327111989 | 2d 18h 1m 47s ago | 16h 39m 35s | UP | STUCK |
| Wed, 20 May 2026 08:52:16 UTC | 1779267136216 | 3d 10h 41m 22s ago | 29s | STUCK | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:51:46 UTC | 1779267106913 | 3d 10h 41m 52s ago | 22h 54m 48s | UP | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 34000408 | 1779564331000 | 0x58e8...f20a60 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000372 | 1779564259000 | 0x3c91...7fe15f | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 5s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000357 | 1779564229000 | 0x7b51...b99ef5 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 36s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000341 | 1779564197000 | 0xf03f...78f5e8 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 5s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000293 | 1779564101000 | 0xa193...ad60fc | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000266 | 1779564047000 | 0x4d27...fa9c1e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000281 | 1779564077000 | 0xe20c...f4fb28 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000261 | 1779564037000 | 0x7174...445627 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000233 | 1779563981000 | 0x213c...5518be | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 13m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 34000218 | 1779563951000 | 0x618d...f15b02 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 14m 20s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576630 |
| Reported At | |
| Number | 34000408 |
| Hash | 0x58e8...f20a60 |
| Timestamp | 1779564331 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.52 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.93 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 32m 59s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779562839751 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 34000641 | 1779564797 | 0xd1c3...fccd49 | 476 | 1779564798418 |
| ash-hz | ✅ | 34000638 | 1779564791 | 0xe384...3eaf4a | 87 | 1779564792058 |
| sin-do | ✅ | 34000519 | 1779564553 | 0x81fe...dcb37f | 2372 | 1779564554904 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1750 | 13m 45s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 13m 30s ago |
| Is Syncing | false | 6m 34s ago |
| Peer Count | 9 | 12m 3s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 29s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 34, NS: 2 | 10m 57s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, d35581...dbc7be | 22m 32s ago |
| Response Headers | 5 headers | 17m 45s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6m 34s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 13s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 33m 29s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 34s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 32m 59s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 17s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 3s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 1750 | 9 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| ash-hz | 1750 | 8 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| sin-do | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 21m 56s ago | headers | 19m 57s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 54s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 58s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 43m 14s ago | chain_id | 4m 54s | 1750 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 48m 8s ago | chain_id | 34h 25m 5s | 1750 | |
| Thu Jul 03 2025 17:20:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 13m 14s ago | chain_id | 4m 53s | 1750 | |
| Thu Jul 03 2025 17:15:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 18m 7s ago | chain_id | 2h 55m 5s | 1750 | |
| Thu Jul 03 2025 14:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 13m 13s ago | chain_id | 4m 52s | 1750 | |
| Thu Jul 03 2025 14:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 18m 6s ago | chain_id | 3h 30m 5s | 1750 | |
| Thu Jul 03 2025 10:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 48m 11s ago | chain_id | 5m 2s | 1750 | 1750 |
