RPC Endpoint Details
| EndpointID: | f54e86ae66b7d363 |
|---|---|
| Name | Lisk Mainnet RPC |
| Bundle | lisk |
| URL | https://rpc.api.lisk.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Chain | Lisk / chain_id: 1135 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576421 |
| Reported Ago | 3m 51s ago |
| Latest Block* | 32417746 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.22 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.52 / 2 |
| Client Version* | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1135 |
| Peer Count* | 7 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:03:32 UTC | 1779559412493 | 1h 29m 54s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:32 UTC | 1779559352497 | 1h 30m 54s ago | 5h 33m 40s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:28:51 UTC | 1779539331871 | 7h 4m 35s ago | 33m 22s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329035 | 7h 37m 58s ago | 4m 42s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046051 | 7h 42m 41s ago | 1m 26s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959634 | 7h 44m 7s ago | 2h 13m 17s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:01 UTC | 1779528961949 | 9h 57m 25s ago | 1h 9m 6s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815565 | 11h 6m 31s ago | 9m 13s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 08:17:41 UTC | 1779524261701 | 11h 15m 45s ago | 0s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:17:41 UTC | 1779524261605 | 11h 15m 45s ago | 19m 23s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 51s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 32417746 | 1779564283000 | 0xb074...1eaaea | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417777 | 1779564345000 | 0x932a...342d19 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417769 | 1779564329000 | 0xfc94...25a7d4 | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 6m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417739 | 1779564269000 | 0x5a17...9d3f07 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417733 | 1779564257000 | 0xb4fa...3278de | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417725 | 1779564241000 | 0x851c...93cd9a | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 9m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417724 | 1779564239000 | 0xd595...1e766e | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417709 | 1779564209000 | 0x883d...cf6673 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32417709 | 1779564209000 | 0x883d...cf6673 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 53s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576411 |
| Reported At | |
| Number | 32417746 |
| Hash | 0xb074...1eaaea |
| Timestamp | 1779564283 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.22 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.52 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576421 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 32418002 | 1779564795 | 0x6285...95ffa4 | 21 | 1779564798389 |
| ash-hz | ✅ | 32418001 | 1779564793 | 0xa394...5d020c | 96 | 1779564797233 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 22571 | 1779564575905 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1135 | 8m 7s ago |
| Client Version | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | 13m 16s ago |
| Is Syncing | false | 12m 49s ago |
| Peer Count | 7 | 12m 49s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 49s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 10m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 44eebd...d69bf2 | 22m 20s ago |
| Response Headers | 2 headers | 6m 1s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 12m 39s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 1s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 6m 22s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 1s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 15m 10s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 14h 58m 25s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 142d 23h 54m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 51s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 27m 57s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:50:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 42m 55s ago | headers | 5m | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 47m 56s ago | headers | 4m 44s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 52m 41s ago | headers | 30m 6s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:10:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 22m 47s ago | headers | 35m 14s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:35:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 58m 2s ago | headers | 9m 14s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 7m 17s ago | headers | 5m 19s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 12m 37s ago | headers | 1h 50m | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:30:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 2m 38s ago | headers | 30m 13s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:00:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 32m 51s ago | headers | 2h 20m 3s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |

