RPC Endpoint Details
| EndpointID: | f0c0708e938c1c96 |
|---|---|
| Name | Superseed Mainnet RPC |
| Bundle | superseed |
| URL | https://mainnet.superseed.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏸️ STUCK |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576250 |
| Reported Ago | 4m 27s ago |
| Latest Block* | 26692322 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.15 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | -6.87 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 5330 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213955 | 10m 29s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213948 | 10m 29s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186682 | 10m 57s ago | 4h 47m 4s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:36:02 UTC | 1779546962273 | 4h 58m 1s ago | 30s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:32 UTC | 1779546932153 | 4h 58m 31s ago | 1h 3m 26s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 13:32:06 UTC | 1779543126096 | 6h 1m 57s ago | 1m 3s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 13:31:02 UTC | 1779543062312 | 6h 3m 1s ago | 1h 35m 32s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329432 | 7h 38m 34s ago | 2m 30s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178798 | 7h 41m 5s ago | 3m 39s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959641 | 7h 44m 44s ago | 41s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏸️ STUCK | 26692322 | 1779564327000 | 0x62f7...9ab5f6 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692302 | 1779564287000 | 0x7b64...c41656 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692332 | 1779564347000 | 0x1a2b...5faeb6 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692324 | 1779564331000 | 0x957f...f8c88e | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 6m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692294 | 1779564271000 | 0x3bd1...d22f6c | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692288 | 1779564259000 | 0x2d57...dee5aa | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692273 | 1779564229000 | 0xa048...c4ac44 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 9m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692279 | 1779564241000 | 0xfd46...34f437 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692257 | 1779564197000 | 0x317e...d31175 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 26692264 | 1779564211000 | 0x8bf5...2f97b1 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 29s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576250 |
| Reported At | |
| Number | 26692322 |
| Hash | 0x62f7...9ab5f6 |
| Timestamp | 1779564327 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.15 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | -6.87 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 34m 25s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779555577849 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 26692579 | 1779564841 | 0x9659...f33dc2 | 181 | 1779564842377 |
| ash-hz | ✅ | 26692579 | 1779564841 | 0x9659...f33dc2 | 88 | 1779564842230 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 22262 | 1779564575590 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 5330 | 13m 53s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 13m 53s ago |
| Is Syncing | false | 4m 27s ago |
| Peer Count | 8 | 6m 58s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 37s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 38, NS: 2 | 12m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 98b9dc...1d2ef3 | 22m 56s ago |
| Response Headers | 5 headers | 18m 10s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 43s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 53s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 13m 26s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 26s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 283d 6h 17m 48s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 43s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 22m 21s ago | headers | 19m 57s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 42m 18s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 50m 22s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jul 03 2025 14:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 13m 38s ago | chain_id | 4m 52s | 5330 | |
| Thu Jul 03 2025 14:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 18m 31s ago | chain_id | 7h 35m 7s | 5330 | |
| Thu Jul 03 2025 06:40:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 14h 53m 38s ago | chain_id | 4m 57s | 5330 | 5330 |
| Thu Jul 03 2025 06:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 14h 58m 36s ago | chain_id | 5m 1s | 5330 | 5330 |
| Thu Jul 03 2025 06:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 3m 38s ago | chain_id | 4m 58s | 5330 | 5330 |
| Thu Jul 03 2025 06:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 8m 36s ago | chain_id | 5m 2s | 5330 | 5330 |
| Thu Jul 03 2025 06:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 13m 38s ago | chain_id | 4m 57s | 5330 | 5330 |
