RPC Endpoint Details
| EndpointID: | e7599d6c614325b5 |
|---|---|
| Name | Settlus Mainnet Alchemy Public RPC |
| Bundle | settlus |
| URL | https://settlus-mainnet.g.alchemy.com/public |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101609.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576411 |
| Reported Ago | 4m 55s ago |
| Latest Block* | 39392697 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.25 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.45 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101609.0-stable-0c840dff/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 5371 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046991 | 7h 43m 44s ago | 0s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046109 | 7h 43m 45s ago | 7m 28s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:43:17 UTC | 1779536597124 | 7h 51m 14s ago | 17h 19m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 18:23:48 UTC | 1779474228961 | 1d 1h 10m 42s ago | 31s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 18:23:17 UTC | 1779474197410 | 1d 1h 11m 14s ago | 27h 25m 29s | UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 14:57:47 UTC | 1779375467963 | 2d 4h 36m 43s ago | 2h 4m 51s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:52:56 UTC | 1779367976018 | 2d 6h 41m 35s ago | 23s | CATCHING_UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 12:52:32 UTC | 1779367952471 | 2d 6h 41m 59s ago | 11h 19m 43s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 01:32:48 UTC | 1779327168680 | 2d 18h 1m 43s ago | 56s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 01:31:52 UTC | 1779327112002 | 2d 18h 2m 39s ago | 16h 40m 5s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 55s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 39392697 | 1779564272000 | 0xcabd...0b8364 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392654 | 1779564229000 | 0x9456...a431f3 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 28s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392622 | 1779564197000 | 0x4ade...ec7bf0 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392533 | 1779564108000 | 0x406c...fbff42 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392472 | 1779564047000 | 0xe093...502744 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 11m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392496 | 1779564071000 | 0xc17f...f4bf1c | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 31s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392462 | 1779564037000 | 0x6d35...dfb027 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 31s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392441 | 1779564016000 | 0x741d...10695d | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 13m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39392377 | 1779563952000 | 0x1a1b...51842e | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 13s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 58s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273405 |
| Reported At | |
| Number | 39392697 |
| Hash | 0xcabd...0b8364 |
| Timestamp | 1779564272 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.25 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.45 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 55s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576411 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 39393282 | 1779564857 | 0x2720...20fb28 | 417 | 1779564858079 |
| ash-hz | ✅ | 39393276 | 1779564851 | 0xbafa...aacd34 | 26 | 1779564852013 |
| sin-do | ✅ | 39392978 | 1779564553 | 0xb4f2...1aa9f5 | 1182 | 1779564553717 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 5371 | 7m 27s ago |
| Client Version | Geth/v1.101609.0-stable-0c840dff/linux-amd64/go1.24.13 | 7m 5s ago |
| Is Syncing | false | 185d 23h 43m 10s ago |
| Peer Count | 0 | 185d 23h 48m 2s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 185d 23h 43m 8s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 30, NS: 2 | 11m 49s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 23m 24s ago |
| Response Headers | 1 headers | 18m 38s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5h 17m 47s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1h 34m 12s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 7m 26s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 7m 6s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 7m 5s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 221d 12h 58m 48s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 1h 56m 21s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 55s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 18 2025 14:51:21 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 5h 43m 9s ago | peer_count | 4m 53s | > 0 | 0 |
| Tue Nov 18 2025 14:46:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 5h 48m 3s ago | peer_count | 1h 45m 2s | 0 | > 0 |
| Tue Nov 18 2025 13:01:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 33m 5s ago | peer_count | 4m 58s | > 0 | 0 |
| Tue Nov 18 2025 12:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 38m 4s ago | peer_count | 20m | 0 | > 0 |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 58m 5s ago | peer_count | 5m 3s | > 0 | 0 |
| Tue Nov 18 2025 12:31:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 8h 3m 8s ago | peer_count | 2h 44m 52s | 0 | > 0 |
| Tue Nov 18 2025 09:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 10h 48m 1s ago | peer_count | 5m 7s | > 0 | 0 |
| Tue Nov 18 2025 09:41:21 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 10h 53m 9s ago | peer_count | 3h 4m 55s | 0 | > 0 |
| Tue Nov 18 2025 06:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 13h 58m 4s ago | peer_count | 5m 3s | > 0 | 0 |
| Tue Nov 18 2025 06:31:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 14h 3m 8s ago | peer_count | 1h 59m 57s | 0 | > 0 |
