RPC Endpoint Details
| EndpointID: | cd91d1a342091164 |
|---|---|
| Name | Snax Mainnet RPC |
| Bundle | snax |
| URL | https://mainnet.snaxchain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "mainnet.snaxchain.io"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576650 |
| Reported Ago | 3m 50s ago |
| Latest Block* | 17623192 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-eb21ed8e-20250917/linux-amd64/go1.23.12 |
| ChainId* | 2192 |
| Peer Count* | 5 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 25 Sep 2025 13:57:25 UTC | 1758808645257 | 240d 5h 36m 2s ago | 1616h 30s | UP | ERROR |
| Sun, 20 Jul 2025 05:56:54 UTC | 1752991014615 | 307d 13h 36m 32s ago | 42s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 20 Jul 2025 05:56:11 UTC | 1752990971808 | 307d 13h 37m 15s ago | 598h 3m 23s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 25 Jun 2025 07:52:48 UTC | 1750837968587 | 332d 11h 40m 38s ago | 40s | STUCK | UP |
| Wed, 25 Jun 2025 07:52:08 UTC | 1750837928120 | 332d 11h 41m 19s ago | 1598h 32m 11s | UP | STUCK |
| Sat, 19 Apr 2025 17:19:56 UTC | 1745083196585 | 1y 34d 2h 13m 30s ago | 43s | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Sat, 19 Apr 2025 17:19:13 UTC | 1745083153575 | 1y 34d 2h 14m 13s ago | ∞ | INSUFFICIENT_DATA |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 240d 5h 36m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1758808617321 |
| Reported At | |
| Number | 17623192 |
| Hash | 0xb144...d866ae |
| Timestamp | 1758808615 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 50s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576650 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "mainnet.snaxchain.io"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "mainnet.snaxchain.io"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 57 | 1779564798423 | ||
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "mainnet.snaxchain.io"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 9 | 1779564797147 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105474 | 1779564488665 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 2192 | 240d 5h 36m 30s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-eb21ed8e-20250917/linux-amd64/go1.23.12 | 240d 5h 36m 30s ago |
| Is Syncing | false | 240d 5h 36m 30s ago |
| Peer Count | 5 | 240d 5h 36m 30s ago |
| Exposed Accounts | Count: 1 | 240d 5h 36m 30s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 38, NS: 2 | 10m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 58e05a...7e9c05 | 240d 5h 58m 32s ago |
| Response Headers | 4 headers | 240d 5h 36m 30s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "mainnet.snaxchain.io"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 8m 28s ago |
| Client Version | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "mainnet.snaxchain.io"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 6m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3m 51s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3m 50s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 6m 1s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 221d 20h 27m 41s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 22m 20s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 51s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 43m 2s ago | chain_id | 4m 54s | 2192 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 47m 56s ago | chain_id | 37h 25m 5s | 2192 | |
| Thu Jul 03 2025 14:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 13m 1s ago | chain_id | 4m 52s | 2192 | |
| Thu Jul 03 2025 14:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 17m 54s ago | chain_id | 8h 50m 5s | 2192 | |
| Thu Jul 03 2025 05:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 8m ago | chain_id | 5m 1s | 2192 | 2192 |
| Thu Jul 03 2025 05:20:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 13m 2s ago | chain_id | 4m 52s | 2192 | |
| Thu Jul 03 2025 05:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 17m 54s ago | chain_id | 5m 7s | 2192 | |
| Thu Jul 03 2025 05:10:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 23m 2s ago | chain_id | 4m 55s | 2192 | 2192 |
| Thu Jul 03 2025 05:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 27m 58s ago | chain_id | 5m 2s | 2192 | 2192 |
| Thu Jul 03 2025 05:00:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 33m ago | chain_id | 5m | 2192 | 2192 |