RPC Endpoint Details
| EndpointID: | b3c28b079984d230 |
|---|---|
| Name | Bob |
| Bundle | bob |
| URL | https://rpc.gobob.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Chain | Bob / chain_id: 60808 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445937 |
| Reported Ago | 6m 12s ago |
| Latest Block* | 33351218 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.43 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.32 / 2 |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 60808 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120468 | 11m 38s ago | 1h 16m 33s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526566 | 1h 28m 12s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368562 | 1h 30m 50s ago | 28s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339705 | 1h 31m 18s ago | 44m 29s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:17:50 UTC | 1779556670149 | 2h 15m 48s ago | 26m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:51:33 UTC | 1779555093190 | 2h 42m 5s ago | 23m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 5m 49s ago | 16m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:11:33 UTC | 1779552693042 | 3h 22m 5s ago | 15m 12s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:56:20 UTC | 1779551780281 | 3h 37m 18s ago | 14m 17s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:42:03 UTC | 1779550923032 | 3h 51m 35s ago | 41m 27s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 33351218 | 1779564423000 | 0x48ee...5afc60 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 12s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 5s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 35s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 5s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 38s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 12m 25s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33351015 | 1779564017000 | 0x43bd...11a853 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 13m ago |
| ✅ | ✅ UP | 33350982 | 1779563951000 | 0xd3e5...da6097 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 14m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33350968 | 1779563923000 | 0xcfdb...e95bd0 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 14m 49s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445937 |
| Reported At | |
| Number | 33351218 |
| Hash | 0x48ee...5afc60 |
| Timestamp | 1779564423 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.43 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.32 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273105 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6146 | 1779564798258 | ||
| ash-hz | ✅ | 33351402 | 1779564791 | 0x0b3e...d51140 | 82 | 1779564792054 |
| sin-do | ✅ | 33351218 | 1779564423 | 0x48ee...5afc60 | 104491 | 1779564424988 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 60808 | 13m 28s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 13m 12s ago |
| Is Syncing | false | 4m 2s ago |
| Peer Count | 8 | 17m 45s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 12s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 32, NS: 2 | 10m 32s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 0f4a5a...e1fe16 | 22m 31s ago |
| Response Headers | 5 headers | 4m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 18s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 33s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 28s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 33s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 55m 10s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 16m 54s ago | headers | 24m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 53s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 57s ago | headers | 2845h 57m 54s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 43m 13s ago | chain_id | 4m 54s | 60808 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 48m 7s ago | chain_id | 2h 10m 5s | 60808 | |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 58m 12s ago | chain_id | 5m | 60808 | 60808 |
| Sat Jul 05 2025 01:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 3m 13s ago | chain_id | 4m 56s | 60808 | 60808 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 8m 10s ago | chain_id | 5m 3s | 60808 | 60808 |
| Sat Jul 05 2025 01:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 13m 13s ago | chain_id | 4m 50s | 60808 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 18m 4s ago | chain_id | 29h 35m 9s | 60808 |

