RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a1d8d2095406d9d6 |
|---|---|
| Name | PublicNode Mainnet RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://ethereum-rpc.publicnode.com/89e4ff0f587fe2a94c7a2c12653f4c55d2bda1186cb6c1c95bd8d8408fbdc014 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:32:31 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.17.1 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576260 |
| Reported Ago | 3m 51s ago |
| Latest Block* | 25160050 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.08 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.1-stable-16783c16/linux-amd64/go1.25.7 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 31 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:39:59 UTC | 1779539999841 | 6h 53m 28s ago | 9m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:30:05 UTC | 1779539405913 | 7h 3m 22s ago | 8h 42m 26s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 03:47:39 UTC | 1779508059178 | 15h 45m 49s ago | 3m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 03:43:39 UTC | 1779507819191 | 15h 49m 49s ago | 13h | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 14:43:39 UTC | 1779461019062 | 1d 4h 49m 49s ago | 3m 24s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:40:14 UTC | 1779460814198 | 1d 4h 53m 14s ago | 2h 8m 25s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 12:31:48 UTC | 1779453108233 | 1d 7h 1m 39s ago | 1m 10s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:30:37 UTC | 1779453037810 | 1d 7h 2m 50s ago | 10h 2m 58s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 02:27:38 UTC | 1779416858977 | 1d 17h 5m 49s ago | 3m 47s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 02:23:51 UTC | 1779416631337 | 1d 17h 9m 36s ago | 27h 22m 11s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 25160050 | 1779564335000 | 0x481f...b5defc | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160030 | 1779564095000 | 0x263a...06e3d0 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 21s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 12m 57s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160010 | 1779563855000 | 0x23e7...6d13bd | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 15m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25159999 | 1779563723000 | 0x10bd...3a40a2 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25159990 | 1779563615000 | 0xd27d...50eb9d | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 19m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25159980 | 1779563495000 | 0xc453...17c42f | Sat, 23 May 2026 19:11:39 UTC | 21m 49s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 22m 53s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25159960 | 1779563255000 | 0x5dfd...608ff0 | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 25m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576260 |
| Reported At | |
| Number | 25160050 |
| Hash | 0x481f...b5defc |
| Timestamp | 1779564335 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.08 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564030842 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25160080 | 1779564695 | 0x8ac5...a427bb | 1428 | 1779564701403 |
| ash-hz | ✅ | 25160080 | 1779564695 | 0x8ac5...a427bb | 28 | 1779564698778 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104379 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 18m 38s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.1-stable-16783c16/linux-amd64/go1.25.7 | 17m 37s ago |
| Is Syncing | false | 17m 37s ago |
| Peer Count | 31 | 17m 35s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 34s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 17m 34s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 22m 20s ago |
| Response Headers | 5 headers | 17m 34s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 33m 41s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8h 2m 52s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12h 2m 40s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 2m 46s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5h 14m 12s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 240d 2h 16m 27s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 7s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 48s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Feb 10 2026 09:53:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 10h 39m 48s ago | headers | 29m 58s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Feb 10 2026 09:23:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 11h 9m 47s ago | headers | 110h 5s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Feb 05 2026 19:23:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 107d 1h 9m 53s ago | headers | 15m 3s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Feb 05 2026 19:08:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 107d 1h 24m 57s ago | headers | 1899h 22m 1s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Jan 13 2026 16:22:16 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 4h 11m 11s ago | is_syncing | 14m 59s | true | false |
| Tue Jan 13 2026 16:07:17 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 4h 26m 11s ago | is_syncing | 967h 15m 37s | false | true |
| Thu Dec 04 2025 08:51:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 170d 11h 41m 48s ago | is_syncing | 14m 51s | true | false |
| Thu Dec 04 2025 08:36:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 170d 11h 56m 40s ago | is_syncing | 30m 1s | false | true |
| Thu Dec 04 2025 08:06:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 170d 12h 26m 43s ago | is_syncing | 15m 5s | true | false |
| Thu Dec 04 2025 07:51:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 170d 12h 41m 49s ago | is_syncing | 2h 44m 50s | false | true |

