RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 97bce41ed1ed1cf0 |
|---|---|
| Name | Orderly RPC |
| Bundle | orderly |
| URL | https://rpc.orderly.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576690 |
| Reported Ago | 3m 11s ago |
| Latest Block* | 41478048 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.29 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 3.46 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 291 |
| Peer Count* | 7 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178580 | 7h 39m 49s ago | 2m 12s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046105 | 7h 42m 2s ago | 12m 34s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:38:11 UTC | 1779536291661 | 7h 54m 36s ago | 3m 35s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:36 UTC | 1779536076602 | 7h 58m 11s ago | 43s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:33:52 UTC | 1779536032631 | 7h 58m 55s ago | 1h 57m 28s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984546 | 9h 56m 23s ago | 1h 9m 28s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815665 | 11h 5m 52s ago | 17h 9m 6s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 15:17:49 UTC | 1779463069118 | 1d 4h 14m 59s ago | 25s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 15:17:23 UTC | 1779463043409 | 1d 4h 15m 24s ago | 20s | STUCK | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 15:17:03 UTC | 1779463023384 | 1d 4h 15m 44s ago | 4h 46m 14s | UP | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 41478048 | 1779564323000 | 0xe9c9...25f51e | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41478060 | 1779564347000 | 0xc9b5...180224 | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 5m 43s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41478019 | 1779564265000 | 0x48d9...eb263a | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41478008 | 1779564243000 | 0x495b...a6eedd | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 8m 43s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41478001 | 1779564229000 | 0xb6fb...e0ca86 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41477988 | 1779564203000 | 0xcf6a...832e31 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41477928 | 1779564083000 | 0x5ca4...63854d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41477938 | 1779564103000 | 0x8d0c...384953 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41477918 | 1779564063000 | 0x9cf4...74eb86 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 9m 43s ago |
| ✅ | ✅ UP | 41477946 | 1779564119000 | 0x3e6c...3153a1 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 10m 6s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576690 |
| Reported At | |
| Number | 41478048 |
| Hash | 0xe9c9...25f51e |
| Timestamp | 1779564323 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.29 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 3.46 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 11m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564095558 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 41478270 | 1779564767 | 0xd141...1cd787 | 265 | 1779564767191 |
| ash-hz | ✅ | 41478268 | 1779564763 | 0x45ed...3d94ee | 91 | 1779564764680 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21487 | 1779564488344 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 291 | 12m 38s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 12m 37s ago |
| Is Syncing | false | 3m 11s ago |
| Peer Count | 7 | 16m 55s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 54s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 36, NS: 2 | 9m 42s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 943d39...838cd7 | 21m 40s ago |
| Response Headers | 5 headers | 3m 11s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 28s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 43s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 43s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 10s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 10h 47m 41s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 27s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 10s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Jan 19 2026 03:47:17 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 124d 16h 45m 30s ago | peer_count | 4m 57s | 0 | > 0 |
| Mon Jan 19 2026 03:42:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 124d 16h 50m 27s ago | peer_count | 6801h 23m 3s | > 0 | 0 |
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 16m 4s ago | headers | 24m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 3s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 7s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 42m 23s ago | chain_id | 4m 54s | 291 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 47m 17s ago | chain_id | 2h 10m 5s | 291 | |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 22s ago | chain_id | 5m | 291 | 291 |
| Sat Jul 05 2025 01:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 23s ago | chain_id | 4m 56s | 291 | 291 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 7m 19s ago | chain_id | 5m 3s | 291 | 291 |
