RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 8a77f85f20ea3265 |
|---|---|
| Name | Donatuz Mainnet RPC |
| Bundle | donatuz |
| URL | https://rpc.donatuz.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576658 |
| Reported Ago | 2m 51s ago |
| Latest Block* | 32568310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.03 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.97 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-df59847b-20250422/linux-amd64/go1.23.8 |
| ChainId* | 42026 |
| Peer Count* | 5 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 07 Jul 2025 11:30:03 UTC | 1751887803553 | 320d 8h 2m 24s ago | 50h 26m 2s | UP | ERROR |
| Sat, 05 Jul 2025 09:04:00 UTC | 1751706240997 | 322d 10h 28m 26s ago | 1m | STUCK | UP |
| Sat, 05 Jul 2025 09:03:00 UTC | 1751706180926 | 322d 10h 29m 26s ago | 42h 59m 31s | UP | STUCK |
| Thu, 03 Jul 2025 14:03:29 UTC | 1751551409107 | 324d 5h 28m 58s ago | 59s | STUCK | UP |
| Thu, 03 Jul 2025 14:02:29 UTC | 1751551349128 | 324d 5h 29m 58s ago | 11h 13m 30s | UP | STUCK |
| Thu, 03 Jul 2025 02:48:58 UTC | 1751510938373 | 324d 16h 43m 29s ago | 59s | STUCK | UP |
| Thu, 03 Jul 2025 02:47:58 UTC | 1751510878572 | 324d 16h 44m 29s ago | 37h 59m 1s | UP | STUCK |
| Tue, 01 Jul 2025 12:48:56 UTC | 1751374136826 | 326d 6h 43m 30s ago | 1m | STUCK | UP |
| Tue, 01 Jul 2025 12:47:56 UTC | 1751374076770 | 326d 6h 44m 30s ago | 42h 59m 1s | UP | STUCK |
| Sun, 29 Jun 2025 17:48:55 UTC | 1751219335129 | 328d 1h 43m 32s ago | 1m | STUCK | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 320d 8h 3m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1751887744092 |
| Reported At | |
| Number | 32568310 |
| Hash | 0xbbc2...e7c6f7 |
| Timestamp | 1751887743 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.03 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.97 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576658 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.donatuz.com"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 441 | 1779564739737 | ||
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.donatuz.com"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 26 | 1779564732005 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65070 | 1779564488677 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42026 | 320d 8h 7m 1s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-df59847b-20250422/linux-amd64/go1.23.8 | 320d 8h 7m 1s ago |
| Is Syncing | false | 320d 8h 7m ago |
| Peer Count | 5 | 320d 8h 6m 58s ago |
| Exposed Accounts | Count: 1 | 320d 8h 6m 57s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 36, NS: 2 | 9m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E6, 6c3714...f99c0c | 320d 8h 10m 54s ago |
| Response Headers | 4 headers | 320d 8h 6m 56s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.donatuz.com"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 7m 23s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 1s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2m 51s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2m 51s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2m 51s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 14h 57m 25s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21m 20s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.donatuz.com"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 5m 1s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Jul 03 2025 17:20:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 12m 2s ago | chain_id | 4m 46s | 42026 | |
| Thu Jul 03 2025 17:15:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 16m 49s ago | chain_id | 6h 30m 10s | 42026 | |
| Thu Jul 03 2025 10:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 46m 59s ago | chain_id | 5m 2s | 42026 | 42026 |
| Thu Jul 03 2025 10:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 52m 2s ago | chain_id | 4m 57s | 42026 | 42026 |
| Thu Jul 03 2025 10:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 56m 59s ago | chain_id | 5m | 42026 | 42026 |
| Thu Jul 03 2025 10:30:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 2m ago | chain_id | 4m 59s | 42026 | 42026 |
| Thu Jul 03 2025 10:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 7m ago | chain_id | 5m 2s | 42026 | 42026 |
| Thu Jul 03 2025 10:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 12m 2s ago | chain_id | 4m 54s | 42026 | |
| Thu Jul 03 2025 10:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 16m 56s ago | chain_id | 4h 50m 3s | 42026 | |
| Thu Jul 03 2025 05:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 7m ago | chain_id | 5m 2s | 42026 | 42026 |