RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 811d93c8a88c76fb |
| Name | Lumio Mainnet RPC |
| Bundle | lumio |
| URL | https://mainnet.lumio.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618984 |
| Report Created Ago | 6m 32s ago |
| Latest Block* | 24911990 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / N/A |
| ChainId* | 8866 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22468 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 32s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 400 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 57s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 21299 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 9m 1s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 236 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 58s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 364 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 28s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 271 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 11m 57s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 208 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 12m 28s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 248 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 58s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 343 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 27s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 272 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 13m 58s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 240d 6h 13m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1758808612162 |
| Reported At | |
| Number | 24911990 |
| Hash | 0x9098...014626 |
| Timestamp | 1758808611 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618984 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8866 | 240d 6h 13m 19s ago |
| Client Version | ||
| Is Syncing | false | 240d 6h 13m 19s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 81d 23h 21m 28s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 26s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 08daad...74aa88 | 11m 12s ago |
| Response Headers | 3 headers | 15m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 9m 43s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 9m 43s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 9m 43s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 22s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 8m 40s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 22s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 31m 18s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 7m 57s ago |