RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7ce0050e9a6db7f4 |
|---|---|
| Name | Hashkeychain Mainnet RPC |
| Bundle | hashkeychain |
| URL | https://hashkeychain-mainnet.alt.technology/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101605.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445832 |
| Reported Ago | 5m 48s ago |
| Latest Block* | 22608422 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.99 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101605.0-stable-f03d103a/linux-amd64/go1.24.11 |
| ChainId* | 177 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120458 | 11m 14s ago | 1h 19m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368569 | 1h 30m 26s ago | 16m 15s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:46:32 UTC | 1779558392627 | 1h 46m 42s ago | 28m 43s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:17:49 UTC | 1779556669415 | 2h 15m 25s ago | 26m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:51:02 UTC | 1779555062949 | 2h 42m 11s ago | 23m 13s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669162 | 3h 5m 25s ago | 16m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:11:32 UTC | 1779552692683 | 3h 21m 41s ago | 17m 1s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:54:31 UTC | 1779551671380 | 3h 38m 43s ago | 12m 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:42:02 UTC | 1779550922699 | 3h 51m 11s ago | 41m 26s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:00:35 UTC | 1779548435811 | 4h 32m 38s ago | 12m 51s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 8m 41s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 11s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:32 UTC | 9m 41s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 12m 1s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 22608422 | 1779563979000 | 0x794d...2c7768 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 12m 36s ago |
| ✅ | ✅ UP | 22608408 | 1779563951000 | 0xbbe2...aaa4ee | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 22608392 | 1779563919000 | 0xa748...14434c | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 14m 25s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 36s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564038053 |
| Reported At | |
| Number | 22608422 |
| Hash | 0x794d...2c7768 |
| Timestamp | 1779563979 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.99 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445832 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 22608827 | 1779564789 | 0x6e09...d2d99d | 90 | 1779564792056 |
| fsn-hz | ✅ | 22608814 | 1779564763 | 0xbb2c...62623e | 4823 | 1779564766951 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20061 | 1779564575588 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 177 | 13m 28s ago |
| Client Version | Geth/v1.101605.0-stable-f03d103a/linux-amd64/go1.24.11 | 12m 48s ago |
| Is Syncing | false | 3m 38s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 21s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 8s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 2e2fd9...ca7242 | 22m 7s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 17m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 15s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 43s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 4s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 49s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5m 48s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 221d 20h 27m 28s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 29s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 39s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Jan 23 2026 09:27:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 120d 11h 5m 46s ago | headers | 25m 7s | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Jan 23 2026 09:02:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 120d 11h 30m 54s ago | headers | 1005h 15m 29s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Dec 12 2025 11:46:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 162d 8h 46m 24s ago | headers | 9m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Dec 12 2025 11:36:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 162d 8h 56m 21s ago | headers | 572h 24s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 56m 46s ago | headers | 1h 35m 3s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 31m 49s ago | headers | 9m 59s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 41m 49s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 50s ago | headers | 9m 57s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 1m 48s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 47s ago | headers | 15m 2s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
