RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7c409f6129ce0dd8 |
|---|---|
| Name | Race Mainnet RPC |
| Bundle | race |
| URL | https://racemainnet.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101603.4 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489649 |
| Reported Ago | 5m 5s ago |
| Latest Block* | 29571330 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.01 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.99 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101603.4-stable-aa940538/linux-amd64/go1.24.10 |
| ChainId* | 6805 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576733 | 3m 38s ago | 6h 58m 17s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:31:18 UTC | 1779539478932 | 7h 1m 55s ago | 43m 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:48:17 UTC | 1779536897295 | 7h 44m 57s ago | 35h 6m 15s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 00:42:01 UTC | 1779410521528 | 1d 18h 51m 13s ago | 2m 40s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 00:39:21 UTC | 1779410361203 | 1d 18h 53m 53s ago | 1m | STUCK | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 00:38:21 UTC | 1779410301022 | 1d 18h 54m 53s ago | 62h 6m 34s | UP | STUCK |
| Tue, 19 May 2026 10:31:46 UTC | 1779186706726 | 4d 9h 1m 28s ago | 30m 36s | STUCK | UP |
| Tue, 19 May 2026 10:01:09 UTC | 1779184869855 | 4d 9h 32m 5s ago | 1h 12m 39s | UP | STUCK |
| Tue, 19 May 2026 08:48:30 UTC | 1779180510854 | 4d 10h 44m 44s ago | 19m 34s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 08:28:56 UTC | 1779179336660 | 4d 11h 4m 18s ago | 48h 2m 11s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 5m 5s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 29571330 | 1779564251000 | 0xcff8...41c713 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29571325 | 1779564241000 | 0x1ac6...1c6171 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29571310 | 1779564211000 | 0xe417...201908 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29571258 | 1779564107000 | 0x7089...e3fddf | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29571228 | 1779564047000 | 0x369d...eb29cf | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29571243 | 1779564077000 | 0xd29c...9ee39e | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 10m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29571223 | 1779564037000 | 0xf194...cbc292 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 12m 36s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 29571180 | 1779563951000 | 0x24c5...2f9596 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 56s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273114 |
| Reported At | |
| Number | 29571330 |
| Hash | 0xcff8...41c713 |
| Timestamp | 1779564251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.01 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.99 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489649 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 29571600 | 1779564791 | 0x1790...011d8a | 560 | 1779564792532 |
| fsn-hz | ✅ | 29571587 | 1779564765 | 0xfa4c...2e223b | 612 | 1779564766460 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65082 | 1779564488676 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 6805 | 6m 10s ago |
| Client Version | Geth/v1.101603.4-stable-aa940538/linux-amd64/go1.24.10 | 6m 10s ago |
| Is Syncing | false | 17m 21s ago |
| Peer Count | 0 | 11m 14s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 21s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 10m 32s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 99a50c...e5002c | 22m 7s ago |
| Response Headers | 3 headers | 3m 38s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 2d 17h 38m 17s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 36m 52s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5m 48s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 23d 19h 5m 33s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 39s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 20:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 47m 44s ago | peer_count | 4m 44s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 52m 28s ago | peer_count | 2h 5m 9s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 18:35:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 57m 38s ago | peer_count | 30m 11s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 18:05:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 27m 49s ago | peer_count | 16m 19s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 17:49:05 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 44m 9s ago | peer_count | 8m 33s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 17:40:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 52m 42s ago | peer_count | 37m 34s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 17:02:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 30m 17s ago | peer_count | 17m 21s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 16:45:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 47m 38s ago | peer_count | 1h 40m 9s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 15:05:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6h 27m 48s ago | peer_count | 10m 3s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 14:55:22 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6h 37m 52s ago | peer_count | 2h 21m 29s | 0 | > 0 |
