RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 5ab730d04e595d75 |
|---|---|
| Name | Worldchain Mainnet RPC |
| Bundle | worldchain |
| URL | https://worldchain-mainnet.g.alchemy.com/public |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | World / chain_id: 480 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576659 |
| Reported Ago | 3m 38s ago |
| Latest Block* | 30114339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.97 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 480 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576705 | 3m 38s ago | 7m 36s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120467 | 11m 14s ago | 1h 19m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368561 | 1h 30m 26s ago | 15m 15s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:47:32 UTC | 1779558452595 | 1h 45m 42s ago | 30m 13s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:17:19 UTC | 1779556639289 | 2h 15m 55s ago | 25m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:51:33 UTC | 1779555093185 | 2h 41m 41s ago | 23m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669162 | 3h 5m 25s ago | 15m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:12:02 UTC | 1779552722893 | 3h 21m 11s ago | 15m 42s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:56:20 UTC | 1779551780281 | 3h 36m 54s ago | 13m 17s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:43:02 UTC | 1779550982886 | 3h 50m 11s ago | 40m 5s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 30114339 | 1779564317000 | 0x2bf7...09eead | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 38s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 41s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 30114301 | 1779564241000 | 0x6162...b2d9cd | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 11s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 41s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 12m 1s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 30114187 | 1779564013000 | 0x4cce...308315 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30114156 | 1779563951000 | 0xd498...73a99b | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30114142 | 1779563923000 | 0x56f5...bb284a | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 14m 25s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576659 |
| Reported At | |
| Number | 30114339 |
| Hash | 0x2bf7...09eead |
| Timestamp | 1779564317 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.97 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273105 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 30114576 | 1779564791 | 0x0b00...2068a2 | 16 | 1779564791996 |
| fsn-hz | ✅ | 30114563 | 1779564765 | 0xc2cc...4a017b | 4856 | 1779564766980 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 85141 | 1779564488674 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 480 | 13m 21s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 13m 4s ago |
| Is Syncing | false | 186d 26m 46s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 186d 26m 41s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 33, NS: 2 | 11m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 22m 7s ago |
| Response Headers | 1 headers | 22m 37s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 2m 34s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 52m 47s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 12m 37s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 12m 37s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 12m 37s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 54s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 11m 39s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Nov 06 2025 13:37:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 6h 55m 28s ago | headers | 3122h 52m 1s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 04 2025 01:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 19h 47m 48s ago | chain_id | 9m 59s | 480 | 480 |
| Fri Jul 04 2025 01:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 19h 57m 47s ago | chain_id | 10m | 480 | 480 |
| Fri Jul 04 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 20h 7m 48s ago | chain_id | 9m 56s | 480 | |
| Fri Jul 04 2025 01:15:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 20h 17m 45s ago | chain_id | 3h 10m 3s | 480 | |
| Thu Jul 03 2025 22:05:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 27m 48s ago | chain_id | 9m 59s | 480 | 480 |
| Thu Jul 03 2025 21:55:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 37m 47s ago | chain_id | 9m 56s | 480 | |
| Thu Jul 03 2025 21:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 47m 44s ago | chain_id | 4h 19m 59s | 480 | |
| Thu Jul 03 2025 17:25:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 7m 43s ago | chain_id | 9m 59s | 480 | |
| Thu Jul 03 2025 17:15:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 17m 43s ago | chain_id | 10m 4s | 480 |

