RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 47f7ba7731ea9407 |
|---|---|
| Name | Polynomial Mainnet RPC |
| Bundle | polynomial |
| URL | https://rpc.polynomial.fi/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576658 |
| Reported Ago | 3m 51s ago |
| Latest Block* | 28537880 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.74 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.35 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-41400e3f-20260323/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 8008 |
| Peer Count* | 7 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 10 Apr 2026 06:43:17 UTC | 1775803397527 | 43d 12h 50m 10s ago | 191h 48m 47s | UP | ERROR |
| Thu, 02 Apr 2026 06:54:30 UTC | 1775112870165 | 51d 12h 38m 57s ago | 2m 3s | STUCK | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 06:52:26 UTC | 1775112746710 | 51d 12h 41m 1s ago | 4m 10s | UP | STUCK |
| Thu, 02 Apr 2026 06:48:16 UTC | 1775112496089 | 51d 12h 45m 11s ago | 8m 19s | STUCK | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 06:39:56 UTC | 1775111996121 | 51d 12h 53m 31s ago | 5m 24s | UP | STUCK |
| Thu, 02 Apr 2026 06:34:31 UTC | 1775111671790 | 51d 12h 58m 56s ago | 10m 29s | STUCK | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 06:24:02 UTC | 1775111042763 | 51d 13h 9m 25s ago | 50m 17s | UP | STUCK |
| Thu, 02 Apr 2026 05:33:45 UTC | 1775108025345 | 51d 13h 59m 42s ago | 8m 19s | STUCK | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 05:25:26 UTC | 1775107526222 | 51d 14h 8m 1s ago | 4m 2s | UP | STUCK |
| Thu, 02 Apr 2026 05:21:24 UTC | 1775107284052 | 51d 14h 12m 3s ago | 1m 3s | STUCK | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 51d 12h 21m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1775113936966 |
| Reported At | |
| Number | 28537880 |
| Hash | 0x0a7f...846d6c |
| Timestamp | 1775113935 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.74 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.35 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576658 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.polynomial.fi"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 408 | 1779564798405 | ||
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.polynomial.fi"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 13 | 1779564791985 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65080 | 1779564488677 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8008 | 30d 12h 56m 36s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-41400e3f-20260323/linux-amd64/go1.24.13 | 51d 12h 24m ago |
| Is Syncing | false | 30d 12h 56m 12s ago |
| Peer Count | 7 | 51d 12h 22m 58s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 51d 12h 23m 7s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 39, NS: 2 | 10m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, f5f8d9...9099f8 | 12d 7h 45m 10s ago |
| Response Headers | 5 headers | 12d 7h 28m 5s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.polynomial.fi"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 8m 7s ago |
| Client Version | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.polynomial.fi"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 6m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3m 51s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3m 51s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3m 51s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 232d 20h 28m 59s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 22m 20s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: invalid peer certificate: certificate not valid for name "rpc.polynomial.fi"; certificate is only valid for DnsName("*.t.conduit.xyz") | 6m 2s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 21m 45s ago | headers | 19m 57s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 42s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 47s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 43m 2s ago | chain_id | 4m 54s | 8008 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 47m 57s ago | chain_id | 27h 25m 5s | 8008 | |
| Fri Jul 04 2025 00:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 21h 13m 2s ago | chain_id | 4m 51s | 8008 | |
| Fri Jul 04 2025 00:15:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 21h 17m 53s ago | chain_id | 13h 30m 6s | 8008 | |
| Thu Jul 03 2025 10:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 48m ago | chain_id | 5m 2s | 8008 | 8008 |
| Thu Jul 03 2025 10:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 53m 2s ago | chain_id | 4m 57s | 8008 | 8008 |
| Thu Jul 03 2025 10:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 58m ago | chain_id | 5m | 8008 | 8008 |