RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 32b9e2c48ae713f2 |
|---|---|
| Name | Derive RPC |
| Bundle | derive |
| URL | https://rpc.lyra.finance/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576631 |
| Reported Ago | 3m 38s ago |
| Latest Block* | 39771328 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.97 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.03 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| conduit-op-reth/v1.0.2-c740fdd/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 957 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | conduit-op-reth/v1.0.2-c740fdd/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 13:35:52 UTC | 1779456952578 | 1d 5h 57m 22s ago | 8s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:35:43 UTC | 1779456943670 | 1d 5h 57m 31s ago | 8h 37m 24s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 04:58:19 UTC | 1779425899362 | 1d 14h 34m 55s ago | 3m 13s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:55:05 UTC | 1779425705911 | 1d 14h 38m 9s ago | 68h 10m 59s | UP | STUCK |
| Tue, 19 May 2026 08:44:06 UTC | 1779180246391 | 4d 10h 49m 8s ago | 15m 15s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 08:28:51 UTC | 1779179331339 | 4d 11h 4m 23s ago | 1h 34m 35s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 06:54:15 UTC | 1779173655568 | 4d 12h 38m 59s ago | 1m 29s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 19 May 2026 06:52:45 UTC | 1779173565979 | 4d 12h 40m 29s ago | 29s | STUCK | CATCHING_UP |
| Tue, 19 May 2026 06:52:16 UTC | 1779173536118 | 4d 12h 40m 59s ago | 9h 11m 30s | UP | STUCK |
| Mon, 18 May 2026 21:40:45 UTC | 1779140445525 | 4d 21h 52m 29s ago | 12s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 38s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 39771328 | 1779564271000 | 0x3133...405dba | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771307 | 1779564229000 | 0xb288...220a2d | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 12s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771298 | 1779564211000 | 0x2551...99bc6f | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771243 | 1779564101000 | 0x9513...0ee6dc | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771252 | 1779564119000 | 0x6afe...fb1526 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771231 | 1779564077000 | 0xfc31...43414e | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771198 | 1779564011000 | 0x9549...2eaee5 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771200 | 1779564015000 | 0x6a90...e0a3fa | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39771168 | 1779563951000 | 0x9b8c...2a41c2 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 56s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273416 |
| Reported At | |
| Number | 39771328 |
| Hash | 0x3133...405dba |
| Timestamp | 1779564271 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.97 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.03 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576631 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 39771588 | 1779564791 | 0x94da...c8889e | 88 | 1779564792068 |
| fsn-hz | ✅ | 39771575 | 1779564765 | 0x662b...a07086 | 1210 | 1779564766950 |
| sin-do | ✅ | 39771469 | 1779564553 | 0xeb0f...eefa85 | 2983 | 1779564555504 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 957 | 6m 10s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 5m 49s ago |
| Is Syncing | false | 17m 21s ago |
| Peer Count | 8 | 11m 39s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 37s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 33, NS: 2 | 10m 8s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 91ef8b...e9740c | 22m 7s ago |
| Response Headers | 5 headers | 17m 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 32m 55s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 33m 37s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 6m 10s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 49s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5m 49s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 231d 21h 58m 46s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 54s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 39s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 16m 30s ago | headers | 24m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 30s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 34s ago | headers | 1759h 17m 31s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Aug 13 2025 18:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 283d 3h 7m 6s ago | headers | 2002h 25m 22s | Header fields (1): vary | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 42m 50s ago | chain_id | 4m 54s | 957 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 47m 44s ago | chain_id | 41h 3s | 957 | |
| Thu Jul 03 2025 10:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 47m 47s ago | chain_id | 5m 2s | 957 | 957 |
| Thu Jul 03 2025 10:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 52m 50s ago | chain_id | 4m 57s | 957 | 957 |
| Thu Jul 03 2025 10:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 57m 47s ago | chain_id | 5m | 957 | 957 |
| Thu Jul 03 2025 10:30:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 2m 48s ago | chain_id | 4m 59s | 957 | 957 |