RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 3200b91b8c420cb6 |
|---|---|
| Name | Ethernity Mainnet RPC |
| Bundle | ethernity |
| URL | https://mainnet.ethernitychain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576637 |
| Reported Ago | 5m 4s ago |
| Latest Block* | 25362010 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.58 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.71 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101609.0-stable-0c840dff/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 183 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 23 Mar 2026 13:17:30 UTC | 1774271850017 | 61d 6h 17m 11s ago | 1h 47m 29s | UP | ERROR |
| Mon, 23 Mar 2026 11:30:00 UTC | 1774265400543 | 61d 8h 4m 40s ago | 4m | STUCK | UP |
| Mon, 23 Mar 2026 11:26:00 UTC | 1774265160049 | 61d 8h 8m 41s ago | 5h 46m 58s | UP | STUCK |
| Mon, 23 Mar 2026 05:39:01 UTC | 1774244341602 | 61d 13h 55m 39s ago | 2m 31s | STUCK | UP |
| Mon, 23 Mar 2026 05:36:30 UTC | 1774244190190 | 61d 13h 58m 11s ago | 10h 27m 28s | UP | STUCK |
| Sun, 22 Mar 2026 19:09:01 UTC | 1774206541267 | 62d 25m 39s ago | 3m 31s | STUCK | UP |
| Sun, 22 Mar 2026 19:05:29 UTC | 1774206329917 | 62d 29m 11s ago | 25h 46m 28s | UP | STUCK |
| Sat, 21 Mar 2026 17:19:01 UTC | 1774113541733 | 63d 2h 15m 39s ago | 3m 2s | STUCK | UP |
| Sat, 21 Mar 2026 17:15:59 UTC | 1774113359039 | 63d 2h 18m 42s ago | 9h 56m 59s | UP | STUCK |
| Sat, 21 Mar 2026 07:18:59 UTC | 1774077539207 | 63d 12h 15m 42s ago | 3m | STUCK | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 61d 6h 18m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1774271760453 |
| Reported At | |
| Number | 25362010 |
| Hash | 0x98c5...8edd3a |
| Timestamp | 1774271755 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.58 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.71 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576637 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 2928 | 1779564860504 | ||
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 4358 | 1779564856958 | ||
| sin-do | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 65112 | 1779564488677 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 183 | 61d 6h 20m 37s ago |
| Client Version | Geth/v1.101609.0-stable-0c840dff/linux-amd64/go1.24.13 | 61d 6h 20m 36s ago |
| Is Syncing | false | 61d 6h 20m 36s ago |
| Peer Count | 0 | 61d 6h 20m 36s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 61d 6h 20m 36s ago |
| DNS | A: 0, AAAA: 0, NS: 2 | 11m 59s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, a9690c...7667f8 | 61d 6h 20m 10s ago |
| Response Headers | 2 headers | 61d 6h 20m 36s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 9m 21s ago |
| Client Version | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 7m 36s ago |
| Is Syncing | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 5m 4s ago |
| Peer Count | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 5m 4s ago |
| Exposed Accounts | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 6m 55s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 23h 49m 34s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 23m 33s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Temporary failure in name resolution | 12m 41s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Mar 23 2026 10:34:04 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 10h 36s ago | headers | 5m 2s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 23 2026 10:29:01 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 10h 5m 39s ago | headers | 11h 10m | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sun Mar 22 2026 23:19:01 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 21h 15m 39s ago | headers | 4m 54s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sun Mar 22 2026 23:14:06 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 21h 20m 35s ago | headers | 39h 25m 3s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat Mar 21 2026 07:49:02 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 63d 12h 45m 39s ago | headers | 4m 57s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat Mar 21 2026 07:44:05 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 63d 12h 50m 36s ago | headers | 4h 35m 1s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat Mar 21 2026 03:09:02 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 63d 17h 25m 38s ago | headers | 4m 57s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat Mar 21 2026 03:04:05 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 63d 17h 30m 35s ago | headers | 3506h 20m 24s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 09 2026 10:18:53 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 75d 10h 15m 47s ago | peer_count | 2411h 42m 7s | > 0 | 0 |
| Fri Nov 28 2025 22:36:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 175d 21h 57m 55s ago | peer_count | 5m 6s | 0 | > 0 |