RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 102a58f971f417d5 |
|---|---|
| Name | Funki Mainnet RPC |
| Bundle | funki |
| URL | https://rpc-mainnet.funkichain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101609.2 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E252: HTTP2 Remote GoAway |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576659 |
| Reported Ago | 3m 38s ago |
| Latest Block* | 29176582 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.01 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.99 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101609.2-stable-dbb4aa07/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 33979 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329497 | 7h 37m 45s ago | 2m 30s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178883 | 7h 40m 15s ago | 25h 21m 10s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:31:48 UTC | 1779445908379 | 1d 9h 1m 26s ago | 59s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:49 UTC | 1779445849240 | 1d 9h 2m 25s ago | 5h 31m 31s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 04:59:18 UTC | 1779425958063 | 1d 14h 33m 56s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:58:50 UTC | 1779425930481 | 1d 14h 34m 24s ago | 31s | STUCK | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 04:58:19 UTC | 1779425899373 | 1d 14h 34m 55s ago | 29s | CATCHING_UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 04:57:50 UTC | 1779425870352 | 1d 14h 35m 24s ago | 4h 16m 18s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 00:41:31 UTC | 1779410491841 | 1d 18h 51m 42s ago | 2m 10s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 00:39:21 UTC | 1779410361207 | 1d 18h 53m 53s ago | 5h 56m 43s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 38s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 29176582 | 1779564259000 | 0xcb21...1c8ded | Sat, 23 May 2026 19:24:37 UTC | 8m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176573 | 1779564241000 | 0xb72f...099896 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176550 | 1779564195000 | 0xc3d6...d0877a | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176491 | 1779564077000 | 0x5c55...7601a1 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 10m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176458 | 1779564011000 | 0x7fdd...48b0b9 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176443 | 1779563981000 | 0xc461...5d4066 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176428 | 1779563951000 | 0x22a0...9c4032 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176416 | 1779563927000 | 0xd889...fbe95c | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 14m 25s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29176395 | 1779563885000 | 0xbc4a...1afa8c | Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 14m 55s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564277606 |
| Reported At | |
| Number | 29176582 |
| Hash | 0xcb21...1c8ded |
| Timestamp | 1779564259 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.01 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.99 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576659 |
| Reported At | |
| Message | E252: HTTP2 Remote GoAway |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 29176848 | 1779564791 | 0x42ba...f39fc0 | 70 | 1779564792050 |
| fsn-hz | ✅ | 29176834 | 1779564763 | 0x6c38...215bf5 | 705 | 1779564766952 |
| sin-do | ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 105002 | 1779564467389 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 33979 | 6m 10s ago |
| Client Version | Geth/v1.101609.2-stable-dbb4aa07/linux-amd64/go1.24.13 | 12m 37s ago |
| Is Syncing | false | 12m 36s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 36s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 10m 8s ago |
| TLS/SSL | AT, ZeroSSL GmbH, ZeroSSL RSA DV SSL CA 2, a75654...2b65a7 | 22m 6s ago |
| Response Headers | 1 headers | 5m 48s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 2h 47m 45s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 48s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 6m 9s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 9s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 14m 58s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 14h 58m 12s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 54s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 38s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Jan 23 2026 09:27:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 120d 11h 5m 49s ago | headers | 25m 4s | Header fields (0): | Header fields (1): vary |
| Fri Jan 23 2026 09:02:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 120d 11h 30m 54s ago | headers | 4990h 16m 35s | Header fields (1): vary | Header fields (0): |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 42m 49s ago | chain_id | 4m 54s | 33979 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 47m 43s ago | chain_id | 34h 25m 5s | 33979 | |
| Thu Jul 03 2025 17:20:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 12m 49s ago | chain_id | 4m 46s | 33979 | |
| Thu Jul 03 2025 17:15:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 17m 36s ago | chain_id | 6h 30m 11s | 33979 | |
| Thu Jul 03 2025 10:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 47m 47s ago | chain_id | 5m 2s | 33979 | 33979 |
| Thu Jul 03 2025 10:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 52m 49s ago | chain_id | 4m 57s | 33979 | 33979 |
| Thu Jul 03 2025 10:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 57m 47s ago | chain_id | 5m | 33979 | 33979 |
| Thu Jul 03 2025 10:30:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 2m 47s ago | chain_id | 5m | 33979 | 33979 |
