RPC Endpoint Details
| EndpointID: | c6d167d3e41e82fb |
|---|---|
| Name | Starknet Mainnet WS by BlastAPI |
| Bundle | starknet |
| URL | wss://starknet-mainnet.public.blastapi.io |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 01:58:42 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E221: Connection Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 8m 20s ago |
| Latest Block* | 3366359 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 5 |
| Spec Version* | 0.6.0 |
| Chain ID* | SN_MAIN |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 03 Nov 2025 17:06:40 UTC | 1762189600418 | 201d 2h 29m 5s ago | 4m 31s | CATCHING_UP | ERROR |
| Mon, 03 Nov 2025 17:02:08 UTC | 1762189328453 | 201d 2h 33m 37s ago | 1m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 17:00:39 UTC | 1762189239430 | 201d 2h 35m 6s ago | 10m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:49:39 UTC | 1762188579635 | 201d 2h 46m 6s ago | 1m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:48:38 UTC | 1762188518484 | 201d 2h 47m 7s ago | 3m | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:45:38 UTC | 1762188338315 | 201d 2h 50m 7s ago | 3m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:42:08 UTC | 1762188128682 | 201d 2h 53m 37s ago | 1m 30s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:40:38 UTC | 1762188038597 | 201d 2h 55m 7s ago | 1m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:39:08 UTC | 1762187948877 | 201d 2h 56m 36s ago | 2m | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:37:08 UTC | 1762187828073 | 201d 2h 58m 37s ago | 2m 29s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 20s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 11m 41s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: WS Handshake Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 14m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 16m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E221: Connection Timeout | Sat, 23 May 2026 19:18:49 UTC | 16m 56s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 201d 2h 30m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1762189508406 |
| Reported At | |
| Number | 3366359 |
| Hash | 0x4eee...0bf973 |
| Timestamp | 1762189496 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 5 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 20s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Message | E221: Connection Timeout |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E221: Connection Timeout | 1779564942030 | |||
| sin-do | ❌ | E221: WS Handshake Timeout | 1779564597065 | |||
| fsn-hz | ❌ | E221: Connection Timeout | 1779564858277 | |||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.6.0 | 201d 2h 38m 1s ago |
| Chain ID | SN_MAIN | 201d 2h 38m 4s ago |
| Is Syncing | false | 201d 2h 38m 5s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 40s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 24m 38s ago |
| Response Headers | 3 headers | 25m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E221: Connection Timeout | 14m 32s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 7m 35s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 8s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Jul 02 2025 10:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 11h 20m 15s ago | spec_version | 9m 58s | 0.6.0 | |
| Wed Jul 02 2025 10:05:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 11h 30m 13s ago | spec_version | 34h 30m 5s | 0.6.0 | |
| Mon Jun 30 2025 23:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 22h 19s ago | spec_version | 9m 59s | "0.6.0" | 0.6.0 |
| Mon Jun 30 2025 23:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 22h 10m 18s ago | spec_version | 19m 55s | 0.6.0 | |
| Mon Jun 30 2025 23:05:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 22h 30m 14s ago | spec_version | 1891h 6m 45s | 0.6.0 | |
| Sun Apr 13 2025 03:58:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 40d 17h 36m 59s ago | spec_version | ∞ | 0.6.0 | |
| Sun Apr 13 2025 03:58:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 40d 17h 37m 1s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Sun Apr 13 2025 03:58:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 40d 17h 37m 1s ago | chain_id | ∞ | SN_MAIN |