RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 09f7c4631bc7e282 |
|---|---|
| Name | Starknet Mainnet HTTP by Lava |
| Bundle | starknet |
| URL | https://rpc.starknet.lava.build:443 |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 16:50:41 UTC |
| Chain | StarkNet Mainnet / chain_id: SN_MAIN |
|---|
| Client Name | Starknet |
|---|---|
| Version | spec: 0.10.2 |
| Client Name | Starknet |
|---|---|
| Version | spec: 0.8.1 |
| Client Name | Starknet |
|---|---|
| Version | spec: 0.9.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576637 |
| Reported Ago | 7m 3s ago |
| Latest Block* | 10088802 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.39 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.58 / 5 |
| Spec Version* | 0.10.2 |
| 0.8.1 | |
| 0.9.0 | |
| Chain ID* | SN_MAIN |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Spec Versions
| 1 | 0.10.2 |
| 2 | 0.8.1 |
| 3 | 0.9.0 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273408 | 12m 6s ago | 5m 15s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 1779563958359 | 17m 21s ago | 1m 49s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:28 UTC | 1779563848901 | 19m 10s ago | 13m 39s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:03:49 UTC | 1779563029368 | 32m 50s ago | 1m 31s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:02:17 UTC | 1779562937417 | 34m 22s ago | 8m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:53:48 UTC | 1779562428272 | 42m 51s ago | 1m 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:52:19 UTC | 1779562339782 | 44m 20s ago | 18m 30s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:33:48 UTC | 1779561228818 | 1h 2m 51s ago | 1m 29s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:32:19 UTC | 1779561139316 | 1h 4m 20s ago | 8m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:23:50 UTC | 1779560630103 | 1h 12m 49s ago | 1m 33s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 10088802 | 1779564310000 | 0x6281...a3922a | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 3s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 10088776 | 1779564244000 | 0xb2bc...798d69 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 6s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 10088772 | 1779564234000 | 0x1233...0a4991 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088753 | 1779564183000 | 0x3de6...8445f8 | Sat, 23 May 2026 19:23:34 UTC | 13m 5s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088718 | 1779564095000 | 0x2c3f...d3beae | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088708 | 1779564071000 | 0x6ac3...bc825b | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088693 | 1779564030000 | 0x331b...5b25e4 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088685 | 1779564010000 | 0x2287...8289f0 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088659 | 1779563944000 | 0x614b...62d354 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10088648 | 1779563915000 | 0x44e3...28d6ad | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 17m 50s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576637 |
| Reported At | |
| Number | 10088802 |
| Hash | 0x6281...a3922a |
| Timestamp | 1779564310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.39 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.58 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 46m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779555009656 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 10089061 | 1779564972 | 0x3b80...7a2787 | 375 | 1779564979317 |
| ash-hz | ✅ | 10089058 | 1779564964 | 0x1822...16f19c | 153 | 1779564972131 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 66269 | 1779564576044 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.8.1 | 16m 1s ago |
| Chain ID | SN_MAIN | 16m 46s ago |
| Is Syncing | false | 16m 40s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 340057...ec1964 | 25m 32s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 26m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 5m 58s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 8m 29s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 2s ago |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 20:20:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 15m 51s ago | spec_version | 10m 9s | 0.10.2 | 0.8.1 |
| Sat May 23 2026 20:10:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 26m ago | spec_version | 8h 4s | 0.8.1 | 0.10.2 |
| Sat May 23 2026 12:10:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 26m 5s ago | spec_version | 10m 1s | 0.10.2 | 0.8.1 |
| Sat May 23 2026 12:00:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 36m 6s ago | spec_version | 20m 14s | 0.8.1 | 0.10.2 |
| Sat May 23 2026 11:40:18 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 56m 21s ago | spec_version | 1h 59m 38s | 0.9.0 | 0.8.1 |
| Sat May 23 2026 09:40:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11h 55m 59s ago | spec_version | 9h 17m 38s | 0.8.1 | 0.9.0 |
| Sat May 23 2026 00:23:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 21h 13m 39s ago | spec_version | 12m 21s | 0.10.2 | 0.8.1 |
| Sat May 23 2026 00:10:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 21h 26m 1s ago | spec_version | 30m 2s | 0.8.1 | 0.10.2 |
| Fri May 22 2026 23:40:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 21h 56m 3s ago | spec_version | 9m 52s | 0.9.0 | 0.8.1 |
| Fri May 22 2026 23:30:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22h 5m 57s ago | spec_version | 6h 30m 4s | 0.8.1 | 0.9.0 |
