RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 8b058e91d5d70561 |
| Name | Silo Alchemy Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arb-mainnet.g.alchemy.com/v2/vIonWDBOUZt5JrP-ofi_phclOXq8_S_1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018784 |
| Report Created Ago | 1m 10s ago |
| Latest Block* | 337549512 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 40 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 43 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 42 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 24 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 44 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 24 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 40 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 44 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 31 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 10s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1y 6d 12h 37m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1747466257156 |
| Reported At | |
| Number | 337549512 |
| Hash | 0x7ffd...3b3640 |
| Timestamp | 1747466256 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018784 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 1y 6d 12h 49m 12s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 1y 6d 12h 49m 11s ago |
| Is Syncing | false | 1y 6d 12h 49m 10s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1y 6d 12h 49m 8s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 10m 4s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 19m 45s ago |
| Response Headers | 1 headers | 10m 5s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 10s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 9s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 8s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 7s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 6s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 275d 11h 7m 32s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 209d 6h 28m 31s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 1d 15h 40m ago |