RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 8b058e91d5d70561 |
|---|---|
| Name | Silo Alchemy Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arb-mainnet.g.alchemy.com/v2/vIonWDBOUZt5JrP-ofi_phclOXq8_S_1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576085 |
| Reported Ago | 5m 51s ago |
| Latest Block* | 337549512 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.95 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 17 May 2025 07:21:37 UTC | 1747466497422 | 1y 6d 12h 13m 50s ago | 5h 27m 59s | UP | ERROR |
| Sat, 17 May 2025 01:53:37 UTC | 1747446817473 | 1y 6d 17h 41m 50s ago | 4m | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Sat, 17 May 2025 01:49:37 UTC | 1747446577346 | 1y 6d 17h 45m 50s ago | 1078h 6m 10s | ERROR | INSUFFICIENT_DATA |
| Wed, 02 Apr 2025 03:43:26 UTC | 1743565406757 | 1y 51d 15h 52m ago | ∞ | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 11m 47s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 14m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 17m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 33s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 21m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 23m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:10:28 UTC | 24m 58s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 27m 48s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1y 6d 12h 17m 50s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1747466257389 |
| Reported At | |
| Number | 337549512 |
| Hash | 0x7ffd...3b3640 |
| Timestamp | 1747466256 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.95 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576085 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 206 | 1779564819202 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 32 | 1779564818773 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104676 | 1779564467119 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 1y 6d 12h 29m 47s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 1y 6d 12h 29m 47s ago |
| Is Syncing | false | 1y 6d 12h 29m 37s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1y 6d 12h 29m 37s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 19m 33s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 24m 20s ago |
| Response Headers | 1 headers | 19m 33s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 20m 49s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 36s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 45s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 33s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 34s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 46m 19s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 48s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 14:37:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 199d 5h 57m 40s ago | headers | 18h 45m 1s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Nov 04 2025 19:52:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 42m 42s ago | headers | 3h 44m 55s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 04 2025 16:07:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 4h 27m 37s ago | headers | 3077h 22m 4s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 49m 42s ago | headers | 2118h 2m 14s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat May 17 2025 03:49:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 6d 17h 45m 47s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Sat May 17 2025 03:49:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 6d 17h 45m 49s ago | chain_id | ∞ | 42161 | |
| Wed Apr 02 2025 05:43:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 51d 15h 51m 57s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |