RPC Endpoint Details
| EndpointID: | da160c440529ccac |
|---|---|
| Name | Polygon by Ankr |
| URL | https://rpc.ankr.com/polygon |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E401: JSON-RPC Error: -32000: Unauthorized: You must authenticate your request with an API key. Create an account on https://www.ankr.com/rpc/ and generate your personal API key for free. |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576415 |
| Reported Ago | 8m ago |
| Latest Block* | 70296700 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.47 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.13 / 2.10 |
| Client Version* | erigon/3.00.0/linux-amd64/go1.23.6 |
| ChainId* | 137 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 14 Apr 2025 15:57:41 UTC | 1744646261036 | 1y 39d 3h 39m 56s ago | 458h 46m 24s | UP | ERROR |
| Wed, 26 Mar 2025 13:11:16 UTC | 1742994676767 | 1y 58d 6h 26m 20s ago | 1m 26s | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Wed, 26 Mar 2025 13:09:50 UTC | 1742994590075 | 1y 58d 6h 27m 47s ago | ∞ | INSUFFICIENT_DATA |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1y 39d 3h 40m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1744646200867 |
| Reported At | |
| Number | 70296700 |
| Hash | 0x6d59...33a220 |
| Timestamp | 1744646198 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.47 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.13 / 2.10 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576415 |
| Reported At | |
| Message | E401: JSON-RPC Error: -32000: Unauthorized: You must authenticate your request with an API key. Create an account on https://www.ankr.com/rpc/ and generate your personal API key for free. |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E401: JSON-RPC Error: -32000: Unauthorized: You must authenticate your request with an API key. Create an account on https://www.ankr.com/rpc/ and generate your personal API key for free. | 5003 | 1779565036971 | ||
| ash-hz | ❌ | E401: JSON-RPC Error: -32000: Unauthorized: You must authenticate your request with an API key. Create an account on https://www.ankr.com/rpc/ and generate your personal API key for free. | 91 | 1779565031963 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 86316 | 1779564597532 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 137 | 1y 39d 3h 44m 25s ago |
| Client Version | erigon/3.00.0/linux-amd64/go1.23.6 | 1y 39d 3h 44m 25s ago |
| Is Syncing | false | 1y 39d 3h 44m 24s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1y 39d 3h 49m 22s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 16m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, b125dc...d4f897 | 26m 29s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 8m ago |
❌ Latest failed meta
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Dec 29 2025 18:52:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 145d 1h 44m 54s ago | headers | 103h 9m 58s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Dec 25 2025 11:42:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 149d 8h 54m 53s ago | headers | 3333h 31m 40s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Aug 08 2025 15:11:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 288d 6h 26m 34s ago | headers | 963h 25m 17s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 51m 51s ago | headers | 2276h 35m 51s | Header fields (5): connection, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Mar 26 2025 14:09:53 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 27m 43s ago | headers | ∞ | Header fields (5): connection, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 27m 46s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 27m 47s ago | chain_id | ∞ | 137 |