RPC Endpoint Details
| EndpointID: | cd52898d5996ef33 |
|---|---|
| Name | ZkEVM Mainnet Public |
| URL | https://zkevm-rpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | PolygonZkEvm / chain_id: 1101 |
|---|
| Client Name | cdk-erigon |
|---|---|
| Current Version | 2.61.24 |
| Latest Version | 2.64.2 |
| Released At | Fri, 16 Jan 2026 01:22:58 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445598 |
| Reported Ago | 9m 14s ago |
| Latest Block* | 32296014 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.16 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 6.23 / N/A |
| Client Version* | cdk-erigon/v2.61.24/linux-amd64/go1.21.5 |
| ChainId* | 1101 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161979 | 13m 57s ago | 2h 55m 22s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639830 | 3h 9m 19s ago | 6m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247446 | 3h 15m 52s ago | 2m 51s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075771 | 3h 18m 43s ago | 1m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:01 UTC | 1779552961947 | 3h 20m 37s ago | 25m 6s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:50:55 UTC | 1779551455005 | 3h 45m 44s ago | 2m 57s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:47:57 UTC | 1779551277321 | 3h 48m 42s ago | 17m 7s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:30:49 UTC | 1779550249791 | 4h 5m 49s ago | 37m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:30:49 UTC | 1779550249767 | 4h 5m 49s ago | 37m 58s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:30:49 UTC | 1779550249754 | 4h 5m 49s ago | 37m 58s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 32296014 | 1779564306000 | 0x87aa...bf3281 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 14s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 32295928 | 1779564031000 | 0xe3f4...03f237 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32295924 | 1779564018000 | 0xddf3...0d8c0c | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32295902 | 1779563948000 | 0xe3d2...9fad88 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 32295892 | 1779563916000 | 0x75cf...ac2070 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 17m 50s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 14s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445598 |
| Reported At | |
| Number | 32296014 |
| Hash | 0x87aa...bf3281 |
| Timestamp | 1779564306 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.16 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 6.23 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273102 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 7096 | 1779564979035 | ||
| ash-hz | ✅ | 32296221 | 1779564967 | 0x5463...4dc426 | 91 | 1779564972067 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21111 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1101 | 16m 29s ago |
| Client Version | cdk-erigon/v2.61.24/linux-amd64/go1.21.5 | 16m 13s ago |
| Is Syncing | false | 7m 3s ago |
| Peer Count | 0 | 20m 46s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 4s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 09db07...798dcc | 25m 32s ago |
| Response Headers | 6 headers | 7m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 19s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 34s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 29s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 34s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 15m 3s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 10h 51m 33s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 1h 59m 31s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 1s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Feb 21 2026 06:28:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 91d 14h 7m 55s ago | headers | 4m 56s | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Sat Feb 21 2026 06:23:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 91d 14h 12m 51s ago | headers | 1868h 12m 4s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 24m 56s ago | headers | 19m 57s | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 44m 54s ago | headers | 203h 35m 17s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Wed Nov 26 2025 22:16:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 177d 22h 20m 12s ago | headers | 15m 1s | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Wed Nov 26 2025 22:01:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 177d 22h 35m 14s ago | headers | 1169h 52m | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Thu Oct 09 2025 05:09:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 226d 16h 27m 15s ago | headers | 4m 55s | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Thu Oct 09 2025 05:04:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 226d 16h 32m 10s ago | headers | 1138h 23m 20s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Fri Sep 12 2025 12:46:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 253d 8h 50m 12s ago | peer_count | 4077h 36m 36s | > 0 | 0 |
| Fri Aug 22 2025 18:41:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 274d 2h 55m 30s ago | headers | 19m 23s | Header fields (4): server, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
