RPC Endpoint Details
| EndpointID: | ca3d5a193ddd0624 |
|---|---|
| Name | Manta Pacific Public |
| URL | https://manta-pacific.calderachain.xyz/http |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101500.1 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 9m 13s ago |
| Latest Block* | 8534036 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.05 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 18.20 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101500.1-stable-204578d6/linux-amd64/go1.23.9 |
| reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 169 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.101500.1-stable-204578d6/linux-amd64/go1.23.9 |
| 2 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Response Headers
| 1 | vary: Origin server: cloudflare cf-cache-status: DYNAMIC |
| 2 | vary: origin, access-control-request-method, access-control-request-headers server: cloudflare cf-cache-status: DYNAMIC |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120460 | 14m 39s ago | 1h 19m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368562 | 1h 33m 51s ago | 28s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339706 | 1h 34m 19s ago | 1h 7m 46s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 16:54:32 UTC | 1779555272841 | 2h 42m 6s ago | 2m 30s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:52:02 UTC | 1779555122609 | 2h 44m 37s ago | 24m 13s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669160 | 3h 8m 50s ago | 14m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:13:02 UTC | 1779552782978 | 3h 23m 36s ago | 1m | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:12:02 UTC | 1779552722869 | 3h 24m 36s ago | 29s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:11:33 UTC | 1779552693013 | 3h 25m 6s ago | 15m 12s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:56:20 UTC | 1779551780281 | 3h 40m 19s ago | 8m 22s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 8534036 | 1779564319000 | 0xfd70...ff5c3e | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 13s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 15m 26s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 8534002 | 1779563979000 | 0x7ba0...5fd01d | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 8533999 | 1779563949000 | 0xe89c...8fb231 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 8533996 | 1779563919000 | 0x54ee...b2f58e | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 17m 50s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Number | 8534036 |
| Hash | 0xfd70...ff5c3e |
| Timestamp | 1779564319 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.05 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 18.20 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273105 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 7089 | 1779564979036 | ||
| ash-hz | ✅ | 8534101 | 1779564969 | 0x309b...3f7691 | 89 | 1779564972058 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21102 | 1779564576006 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 169 | 11m 19s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 16m 13s ago |
| Is Syncing | false | 7m 3s ago |
| Peer Count | 1 | 20m 46s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 45s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, bd07d9...b3e580 | 25m 31s ago |
| Response Headers | 3 headers | 20m 45s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 56m 35s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 34s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 29s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 14s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 16m 1s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 10h 51m 32s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 3h 59m 30s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 2s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:15:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 20m 46s ago | peer_count | 10m 23s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31m 9s ago | peer_count | 4m 49s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 21:00:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 36m ago | peer_count | 5m 33s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 20:55:05 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 41m 34s ago | peer_count | 4m 49s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 20:50:15 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 46m 23s ago | peer_count | 9m 29s | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 55m 53s ago | peer_count | 15m 20s | > 0 | 0 |
| Sat May 23 2026 20:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 1m 13s ago | headers | 4m 38s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Sat May 23 2026 20:30:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 5m 52s ago | headers | 15m 11s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Sat May 23 2026 20:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 11m 14s ago | peer_count | 10m | 0 | > 0 |
| Sat May 23 2026 20:15:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 21m 4s ago | headers | 4m 55s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |

