RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | c9e9efd6c3124733 |
| Name | Base Mainnet Public |
| URL | https://mainnet.base.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566352721 |
| Report Created Ago | 1m 51s ago |
| Latest Block* | 46388502 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.99 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46388502 | 1779566351 | 0x2f35...3af814 | 729 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 1m 51s ago |
| ✅ | 46388487 | 1779566321 | 0x9dc6...fcf331 | 903 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 2m 21s ago |
| ✅ | 46388472 | 1779566291 | 0x8229...c0cd5c | 1891 | Sat, 23 May 2026 19:58:13 UTC | 2m 50s ago |
| ✅ | 46388457 | 1779566261 | 0x7b4b...65bf8a | 680 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 3m 21s ago |
| ✅ | 46388442 | 1779566231 | 0xcb5f...9b1ea3 | 988 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 3m 51s ago |
| ✅ | 46388428 | 1779566203 | 0x4c6f...70be9a | 2280 | Sat, 23 May 2026 19:56:44 UTC | 4m 19s ago |
| ✅ | 46388412 | 1779566171 | 0x1748...929ea7 | 843 | Sat, 23 May 2026 19:56:12 UTC | 4m 51s ago |
| ✅ | 46388397 | 1779566141 | 0x446a...69d42c | 1273 | Sat, 23 May 2026 19:55:43 UTC | 5m 20s ago |
| ✅ | 46388382 | 1779566111 | 0xd9fa...9b4f1d | 880 | Sat, 23 May 2026 19:55:12 UTC | 5m 51s ago |
| ✅ | 46388367 | 1779566081 | 0x01a9...d4b9fa | 267 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 6m 21s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352721 |
| Reported At | |
| Number | 46388502 |
| Hash | 0x2f35...3af814 |
| Timestamp | 1779566351 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.99 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 21m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565190920 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 6m 22s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 | 6m 22s ago |
| Is Syncing | false | 6m 21s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 21s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 6m 18s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, fedee9...566a02 | 1m 58s ago |
| Response Headers | 4 headers | 6m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 36m 4s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 35m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 34m 41s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 6m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 2m 13s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 10h 31m 15s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 2h 20m 43s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 13s ago |

