RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a1bdb5e18ddcfd94 |
|---|---|
| Name | Bera Mainnet Public |
| URL | https://rpc.berachain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Berachain / chain_id: 80094 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445838 |
| Reported Ago | 8m 19s ago |
| Latest Block* | 21274793 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.53 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.88 / 2 |
| Client Version* | bera-reth/v1.3.3-26762fb/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 80094 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445852 | 8m 19s ago | 2m 52s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273112 | 11m 12s ago | 29s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243130 | 11m 42s ago | 2m 2s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120459 | 13m 45s ago | 3m 41s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898751 | 17m 26s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847970 | 18m 17s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526545 | 1h 30m 19s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397914 | 1h 32m 27s ago | 1h 35m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669159 | 3h 7m 56s ago | 14m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:13:03 UTC | 1779552783000 | 3h 22m 42s ago | 42m 13s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 21274793 | 1779564302000 | 0xeb4b...d89057 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 19s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 12s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21274762 | 1779564240000 | 0xec0f...fa0103 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 11m 42s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 12s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21274710 | 1779564136000 | 0x5487...2634c4 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 38s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 14m 32s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21274653 | 1779564022000 | 0x7edb...f01d7a | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 15m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21274616 | 1779563948000 | 0xac4b...469d25 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 16m 27s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445838 |
| Reported At | |
| Number | 21274793 |
| Hash | 0xeb4b...d89057 |
| Timestamp | 1779564302 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.53 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.88 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 11m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273102 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 21275111 | 1779564938 | 0x5e4e...791f67 | 15 | 1779564941955 |
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6664 | 1779564905349 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21104 | 1779564576006 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 80094 | 15m 35s ago |
| Client Version | bera-reth/v1.3.3-26762fb/x86_64-unknown-linux-gnu | 8m 40s ago |
| Is Syncing | false | 6m 9s ago |
| Peer Count | 48 | 8m 20s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 19s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 47, NS: 2 | 13m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 765e01...fb9d19 | 24m 37s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 6m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 15m 19s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 15m 35s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 15m 7s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 35m 46s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 231d 22h 1m 17s ago |
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 7s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Jul 03 2025 17:20:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 15m 20s ago | chain_id | 4m 53s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 17:15:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 20m 14s ago | chain_id | 2h 55m 5s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 14:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 15m 20s ago | chain_id | 4m 52s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 14:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 20m 12s ago | chain_id | 7h 35m 7s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 06:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 14h 55m 20s ago | chain_id | 4m 57s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 17s ago | chain_id | 5m 2s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 5m 20s ago | chain_id | 4m 57s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 10m 17s ago | chain_id | 5m 2s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 15m 20s ago | chain_id | 4m 57s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 20m 18s ago | chain_id | 5m 2s | 80094 | 80094 |
