RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 965d452282ff7943 |
|---|---|
| Name | Public Unichain Mainnet |
| URL | https://mainnet.unichain.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Unichain / chain_id: 130 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576421 |
| Reported Ago | 8m 1s ago |
| Latest Block* | 48816040 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.18 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.52 / 1 |
| ChainId* | 130 |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:05 UTC | 1779559445001 | 1h 33m 32s ago | 1m 39s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:25 UTC | 1779559345090 | 1h 35m 12s ago | 5h 33m | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:29:24 UTC | 1779539364615 | 7h 8m 12s ago | 36m 25s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178823 | 7h 44m 38s ago | 2h 16m 34s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984519 | 10h 1m 13s ago | 1h 9m 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815663 | 11h 10m 41s ago | 28m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 07:58:24 UTC | 1779523104407 | 11h 39m 13s ago | 1m 20s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 07:57:04 UTC | 1779523024346 | 11h 40m 33s ago | 13h 43m 23s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 18:13:40 UTC | 1779473620708 | 1d 1h 23m 56s ago | 3m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 18:09:40 UTC | 1779473380867 | 1d 1h 27m 56s ago | 45s | STUCK | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 48816040 | 1779564399000 | 0xd900...d25a7d | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815921 | 1779564280000 | 0x2d80...a71e5f | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 9m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815901 | 1779564260000 | 0xd8fd...11f03f | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815881 | 1779564240000 | 0x82ae...37aeda | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815865 | 1779564224000 | 0x512e...942795 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815841 | 1779564200000 | 0x5170...5f94a3 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815741 | 1779564100000 | 0x4cf3...ad791e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815721 | 1779564080000 | 0x44b0...f7d891 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48815701 | 1779564060000 | 0x6251...3660ce | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 14m 31s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 48815757 | 1779564116000 | 0x3623...86aee8 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 55s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576421 |
| Reported At | |
| Number | 48816040 |
| Hash | 0xd900...d25a7d |
| Timestamp | 1779564399 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.18 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.52 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 43m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551671225 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 48816682 | 1779565041 | 0x33bc...89bc03 | 264 | 1779565044821 |
| ash-hz | ✅ | 48816682 | 1779565041 | 0x33bc...89bc03 | 23 | 1779565044615 |
| sin-do | ✅ | 48816040 | 1779564399 | 0xd900...d25a7d | 105222 | 1779564467373 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 130 | 12m 38s ago |
| Client Version | ||
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 11s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 31s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, b5e56f...b8e25f | 26m 29s ago |
| Response Headers | 3 headers | 21m 43s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 22m 34s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 33s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 8m 1s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 11s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 37m 38s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 222d 14h 1m 53s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 15h 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Jul 26 2025 01:35:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 1m 49s ago | chain_id | 5m 4s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:30:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 6m 54s ago | chain_id | 4m 54s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:25:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 11m 48s ago | chain_id | 5m 5s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:20:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 16m 54s ago | chain_id | 4m 55s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:15:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 21m 50s ago | chain_id | 5m 3s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:10:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 26m 54s ago | chain_id | 4m 58s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:05:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 31m 52s ago | chain_id | 5m 1s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 01:00:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 36m 54s ago | chain_id | 4m 55s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 00:55:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 41m 50s ago | chain_id | 5m 4s | 130 | 130 |
| Sat Jul 26 2025 00:50:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 301d 20h 46m 54s ago | chain_id | 4m 53s | 130 | 130 |
