RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 79fa00cde505f74b |
|---|---|
| Name | OPBNB Mainnet Public |
| URL | https://opbnb-mainnet-rpc.bnbchain.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | OpBNBMainnet / chain_id: 204 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.5.10 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 8m 20s ago |
| Latest Block* | 145789523 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.80 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.26 / 1 |
| Client Version* | Geth/v0.5.10-stable-1b995c36/linux-amd64/go1.21.13 |
| ChainId* | 204 |
| Peer Count* | 4 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445964 | 8m 20s ago | 5m 25s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120458 | 13m 45s ago | 1h 18m 42s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397911 | 1h 32m 28s ago | 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339704 | 1h 33m 26s ago | 1h 34m 30s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 7m 56s ago | 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639850 | 3h 8m 26s ago | 6m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247444 | 3h 14m 58s ago | 2m 51s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075773 | 3h 17m 50s ago | 1m 53s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:01 UTC | 1779552961944 | 3h 19m 44s ago | 2m 29s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:13:32 UTC | 1779552812879 | 3h 22m 13s ago | 1m 30s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 145789523 | 1779564311000 | 0x608f...95355c | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 20s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 12s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 145789162 | 1779564221000 | 0xf126...b01449 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 11m 42s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 14m 32s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 145788368 | 1779564022000 | 0x8b19...231799 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 15m 7s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 145788079 | 1779563950000 | 0x95e2...fb11e7 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 16m 27s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 145787959 | 1779563920000 | 0xd6b8...903344 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 16m 57s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 20s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Number | 145789523 |
| Hash | 0x608f...95355c |
| Timestamp | 1779564311 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.80 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.26 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 11m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273102 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 8418 | 1779564919916 | ||
| ash-hz | ✅ | 145792038 | 1779564940 | 0xafb6...b611e7 | 7 | 1779564941940 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21106 | 1779564576006 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 204 | 15m 36s ago |
| Client Version | Geth/v0.5.10-stable-1b995c36/linux-amd64/go1.21.13 | 15m 19s ago |
| Is Syncing | false | 6m 9s ago |
| Peer Count | 4 | 19m 53s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 14m 10s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 43, NS: 2 | 13m 4s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M01, a89ff9...64f590 | 24m 38s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 7 other headers | 19m 52s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 10m 26s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 41s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 15m 35s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 8m 41s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1h 50m 6s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 10h 50m 39s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 296d 3h 9m 51s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 6m 9s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Jul 04 2025 10:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 35m 20s ago | chain_id | 4m 58s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 40m 18s ago | chain_id | 5m 2s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 45m 20s ago | chain_id | 4m 56s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 50m 17s ago | chain_id | 5m 3s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:40:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 55m 20s ago | chain_id | 4m 58s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 18s ago | chain_id | 5m 1s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 5m 20s ago | chain_id | 4m 57s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:25:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 10m 17s ago | chain_id | 5m 3s | 204 | 204 |
| Fri Jul 04 2025 09:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 15m 20s ago | chain_id | 4m 50s | 204 | |
| Fri Jul 04 2025 09:15:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 20m 11s ago | chain_id | 18h 55m 9s | 204 |
