RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 52cc9bb56cf47cae |
|---|---|
| Name | Abstract Mainnet Public |
| URL | https://api.mainnet.abs.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Abstract / chain_id: 2741 |
|---|
| Client Name | zkSync |
|---|---|
| Version | 2.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445599 |
| Reported Ago | 9m 4s ago |
| Latest Block* | 64330193 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.42 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.23 / 1 |
| Client Version* | zkSync/v2.0 |
| ChainId* | 2741 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Accept-Encoding,Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Accept-Encoding,Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120458 | 14m 29s ago | 11m 23s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:10:37 UTC | 1779563437441 | 25m 52s ago | 1m 47s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:08:49 UTC | 1779563329931 | 27m 39s ago | 16m 30s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:52:19 UTC | 1779562339781 | 44m 10s ago | 1m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:50:50 UTC | 1779562250205 | 45m 39s ago | 8m 31s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:42:18 UTC | 1779561738568 | 54m 11s ago | 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:41:18 UTC | 1779561678744 | 55m 11s ago | 38m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 33m 11s ago | 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339536 | 1h 34m 10s ago | 40m 26s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:21:53 UTC | 1779556913282 | 2h 14m 36s ago | 33s | ERROR | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 64330193 | 1779564259000 | 0x94a3...5e109f | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 56s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 26s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 64329946 | 1779564191000 | 0x5162...93af49 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 56s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 22s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 64329680 | 1779564119000 | 0x6eac...e821d4 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 47s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 64329168 | 1779563981000 | 0x8c56...40453b | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 15m 52s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273102 |
| Reported At | |
| Number | 64330193 |
| Hash | 0x94a3...5e109f |
| Timestamp | 1779564259 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.42 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.23 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445599 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 7108 | 1779564979035 | ||
| ash-hz | ✅ | 64332919 | 1779564970 | 0xe494...7e96f7 | 97 | 1779564972073 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21117 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 2741 | 16m 20s ago |
| Client Version | zkSync/v2.0 | 16m 3s ago |
| Is Syncing | false | 9m 25s ago |
| Peer Count | 0 | 20m 37s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 14m 53s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 14m 29s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, f4a3b1...579233 | 25m 22s ago |
| Response Headers | 2 headers | 6m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 30s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 25s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 19s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 24s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 30s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 59m 21s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 52s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| ash-hz | 2741 | 0 | zkSync/v2.0 | false | 0 |
| sin-do | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:15:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 20m 36s ago | headers | 10m 23s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31m ago | headers | 15m | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:50:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 46m ago | headers | 15m 3s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 1m 3s ago | headers | 24m 45s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:10:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 25m 49s ago | headers | 5m 12s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:05:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 31m 3s ago | headers | 24m 34s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:40:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 55m 38s ago | headers | 5m 27s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:35:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 1m 5s ago | headers | 49m 46s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:45:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 50m 51s ago | headers | 4m 55s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:40:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 55m 47s ago | headers | 2h 35m 10s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
