RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 048f1dbe7300a9e1 |
|---|---|
| Name | Plum Network Public |
| URL | https://rpc.plumenetwork.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445825 |
| Reported Ago | 7m 51s ago |
| Latest Block* | 641545 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | nitro/vdevelopment/linux-amd64/go1.23.1 |
| ChainId* | 98865 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 16 Oct 2025 21:28:10 UTC | 1760650090998 | 218d 22h 7m 6s ago | 2m 28s | STUCK | ERROR |
| Thu, 16 Oct 2025 21:25:42 UTC | 1760649942446 | 218d 22h 9m 35s ago | 1m 2s | UP | STUCK |
| Thu, 16 Oct 2025 21:24:39 UTC | 1760649879894 | 218d 22h 10m 37s ago | 13m 29s | STUCK | UP |
| Thu, 16 Oct 2025 21:11:10 UTC | 1760649070116 | 218d 22h 24m 7s ago | 1m 29s | UP | STUCK |
| Thu, 16 Oct 2025 21:09:40 UTC | 1760648980729 | 218d 22h 25m 37s ago | 13m 55s | STUCK | UP |
| Thu, 16 Oct 2025 20:55:45 UTC | 1760648145510 | 218d 22h 39m 32s ago | 1m 5s | UP | STUCK |
| Thu, 16 Oct 2025 20:54:40 UTC | 1760648080039 | 218d 22h 40m 37s ago | 3m 57s | STUCK | UP |
| Thu, 16 Oct 2025 20:50:42 UTC | 1760647842963 | 218d 22h 44m 34s ago | 1m 3s | UP | STUCK |
| Thu, 16 Oct 2025 20:49:39 UTC | 1760647779763 | 218d 22h 45m 38s ago | 3m 55s | STUCK | UP |
| Thu, 16 Oct 2025 20:45:44 UTC | 1760647544309 | 218d 22h 49m 33s ago | 1m 3s | UP | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 44s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 11m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 44s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 10s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 35s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 14m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 59s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 218d 22h 8m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1760650000663 |
| Reported At | |
| Number | 641545 |
| Hash | 0x6bf4...2a10fc |
| Timestamp | 1760649781 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445825 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | 1779564916966 | ||
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6005 | 1779564857934 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21100 | 1779564576006 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 98865 | 218d 22h 9m 37s ago |
| Client Version | nitro/vdevelopment/linux-amd64/go1.23.1 | 218d 22h 9m 37s ago |
| Is Syncing | false | 218d 22h 9m 36s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 218d 22h 9m 35s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 35s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 790523...5b5871 | 24m 10s ago |
| Response Headers | 3 headers | 139d 6h 21m 32s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 57s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 12s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5m 41s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 7m 52s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 14m 40s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 239d 8h 18m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 10m 8s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 41s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 58m 50s ago | headers | 781h 40m 44s | Header fields (1): server | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Thu Oct 16 2025 23:55:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 218d 21h 39m 35s ago | headers | 2628h 9m 57s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (1): server |
| Fri Jul 04 2025 10:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 34m 52s ago | chain_id | 4m 57s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 39m 50s ago | chain_id | 5m 2s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 44m 52s ago | chain_id | 4m 57s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 49m 50s ago | chain_id | 5m 1s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:40:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 54m 51s ago | chain_id | 4m 58s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 59m 50s ago | chain_id | 5m 1s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 4m 51s ago | chain_id | 4m 57s | 98865 | 98865 |
| Fri Jul 04 2025 09:25:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 9m 49s ago | chain_id | 5m 3s | 98865 | 98865 |