RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 0144c1a18dfda517 |
| Name | Linea Mainnet Public |
| URL | https://rpc.linea.build/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Linea / chain_id: 59144 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 1.17.3 (up to date) |
| Client Name | Besu |
|---|---|
| Current Version | 26.3.0-RC0 |
| Latest Version | 26.5.0 |
| Released At | Tue, 12 May 2026 18:04:09 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566370528 |
| Report Created Ago | 1m 39s ago |
| Latest Block* | 30757379 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 11.11 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 |
| besu/v26.3.0-RC0-0676100/linux-x86_64/openjdk-java-25 | |
| ChainId* | 59144 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 |
| 2 | besu/v26.3.0-RC0-0676100/linux-x86_64/openjdk-java-25 |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 30757379 | 1779566367 | 0x6855...0f6f00 | 254 | Sat, 23 May 2026 19:59:30 UTC | 1m 39s ago |
| ✅ | 30757377 | 1779566352 | 0x3768...48fc76 | 259 | Sat, 23 May 2026 19:59:20 UTC | 1m 49s ago |
| ✅ | 30757375 | 1779566344 | 0x4369...7968a2 | 256 | Sat, 23 May 2026 19:59:10 UTC | 1m 59s ago |
| ✅ | 30757373 | 1779566308 | 0x5708...b96ef6 | 272 | Sat, 23 May 2026 19:59:00 UTC | 2m 9s ago |
| ✅ | 30757373 | 1779566308 | 0x5708...b96ef6 | 256 | Sat, 23 May 2026 19:58:50 UTC | 2m 19s ago |
| ✅ | 30757373 | 1779566308 | 0x5708...b96ef6 | 254 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 2m 29s ago |
| ✅ | 30757372 | 1779566303 | 0xa6f5...c2ba83 | 254 | Sat, 23 May 2026 19:58:30 UTC | 2m 39s ago |
| ✅ | 30757371 | 1779566281 | 0x427c...2f8e4a | 252 | Sat, 23 May 2026 19:58:20 UTC | 2m 49s ago |
| ✅ | 30757371 | 1779566281 | 0x427c...2f8e4a | 255 | Sat, 23 May 2026 19:58:10 UTC | 2m 59s ago |
| ✅ | 30757370 | 1779566267 | 0x0396...d47949 | 257 | Sat, 23 May 2026 19:58:00 UTC | 3m 9s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 39s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566370528 |
| Reported At | |
| Number | 30757379 |
| Hash | 0x6855...0f6f00 |
| Timestamp | 1779566367 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 11.11 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 21m 18s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565190880 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 59144 | 4m 30s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | 4m 29s ago |
| Is Syncing | false | 4m 28s ago |
| Peer Count | 100 | 4m 26s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 4m 25s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 4m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 23f9b9...a31680 | 2m 3s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 4m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1m 23s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 33m 1s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 39m 10s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1h 1m 16s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 1d 3h 42m 34s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 34s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 19s ago |


