RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | e9ee8d2099ae9089 |
| Name | Origin Analytics RPC |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/A7hN1B_iKEKUgbbgXj5B9MWteUpcsO2D |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 12:38:07 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619190 |
| Report Created Ago | 6m 33s ago |
| Latest Block* | 24240074 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 21294 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 33s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 41140 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 56s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20296 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 59s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20577 | Sat, 23 May 2026 20:00:49 UTC | 9m 23s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 11m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 11m 30s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:58:12 UTC | 12m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19 | Sat, 23 May 2026 19:57:41 UTC | 12m 30s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19 | Sat, 23 May 2026 19:57:11 UTC | 13m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1686 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 29s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 128d 7h 49m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1768479670217 |
| Reported At | |
| Number | 24240074 |
| Hash | 0x101c...4da091 |
| Timestamp | 1768479659 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619190 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 128d 7h 53m 2s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 128d 7h 52m 59s ago |
| Is Syncing | false | 128d 7h 53m ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 128d 7h 52m 59s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 15m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 11m 7s ago |
| Response Headers | 1 headers | 15m 28s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 45s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 40s ago |