RPC Endpoint Details
| EndpointID: | e9ee8d2099ae9089 |
|---|---|
| Name | Origin Analytics RPC |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/A7hN1B_iKEKUgbbgXj5B9MWteUpcsO2D |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 12:38:07 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445826 |
| Reported Ago | 5m 5s ago |
| Latest Block* | 24240057 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.07 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 14.32 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 15 Jan 2026 12:19:11 UTC | 1768479551743 | 128d 7h 13m 19s ago | 260h 38m 37s | UP | ERROR |
| Sun, 04 Jan 2026 15:40:33 UTC | 1767541233951 | 139d 3h 51m 57s ago | 55s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 15:39:38 UTC | 1767541178640 | 139d 3h 52m 52s ago | 1h 59m 13s | UP | CATCHING_UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:40:25 UTC | 1767534025448 | 139d 5h 52m 5s ago | 52s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:39:33 UTC | 1767533973208 | 139d 5h 52m 57s ago | 5s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:39:28 UTC | 1767533968014 | 139d 5h 53m 2s ago | 12h 39m 4s | UP | ERROR |
| Sun, 04 Jan 2026 01:00:23 UTC | 1767488423642 | 139d 18h 32m 7s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 00:59:32 UTC | 1767488372836 | 139d 18h 32m 58s ago | 69h 18m 6s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 01 Jan 2026 03:41:26 UTC | 1767238886770 | 142d 15h 51m 4s ago | 1m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 01 Jan 2026 03:40:23 UTC | 1767238823693 | 142d 15h 52m 7s ago | 29h 12m 29s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 5s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 5m 26s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 8m 11s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 9m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 9m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 30s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 128d 7h 14m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1768479458809 |
| Reported At | |
| Number | 24240057 |
| Hash | 0x0274...4acb9a |
| Timestamp | 1768479455 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.07 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 14.32 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445826 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7569 | 1779564739474 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | 1779564731891 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20713 | 1779564424221 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 128d 7h 15m 13s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 128d 7h 15m 10s ago |
| Is Syncing | false | 128d 7h 15m 12s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 128d 7h 15m 10s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 10m 30s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 21m 23s ago |
| Response Headers | 1 headers | 2m 54s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 31s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 26s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 2m 54s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5m 25s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5m 5s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 250d 4h 52s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 7m 22s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 53s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Nov 07 2025 20:02:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 29m 47s ago | headers | 2707h 7m 3s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 01:55:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 36m 51s ago | headers | 446h 9m 52s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 46m 44s ago | headers | 2277h 7m 30s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Mar 26 2025 13:38:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 54m 15s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Wed Mar 26 2025 13:38:11 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 54m 19s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 13:38:09 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 54m 21s ago | chain_id | ∞ | 1 |