RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 7fb2fe3797e0e8c6 |
| Name | Origin dApp RPC |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/9L9L9mzXzXs0WLjBeaY0z700lKU8sIsD |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 12:38:07 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619188 |
| Report Created Ago | 6m 33s ago |
| Latest Block* | 24240069 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.99 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 21294 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 33s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 41142 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 56s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20297 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 59s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20420 | Sat, 23 May 2026 20:00:49 UTC | 9m 23s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 11m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 26 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 11m 30s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16 | Sat, 23 May 2026 19:58:11 UTC | 12m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9 | Sat, 23 May 2026 19:57:41 UTC | 12m 30s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 20 | Sat, 23 May 2026 19:57:11 UTC | 13m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1664 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 29s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 128d 7h 50m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1768479608479 |
| Reported At | |
| Number | 24240069 |
| Hash | 0x2449...113822 |
| Timestamp | 1768479599 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.99 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619188 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 128d 7h 53m 2s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 128d 7h 58m 6s ago |
| Is Syncing | false | 128d 7h 53m 2s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 128d 7h 58m 2s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 15m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 11m 7s ago |
| Response Headers | 1 headers | 15m 28s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 8h 36m 41s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 40s ago |