RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7fb2fe3797e0e8c6 |
|---|---|
| Name | Origin dApp RPC |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/9L9L9mzXzXs0WLjBeaY0z700lKU8sIsD |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 12:38:07 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576631 |
| Reported Ago | 2m 54s ago |
| Latest Block* | 24240059 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.10 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 15 Jan 2026 12:19:11 UTC | 1768479551825 | 128d 7h 13m 18s ago | 260h 38m 37s | UP | ERROR |
| Sun, 04 Jan 2026 15:40:33 UTC | 1767541233970 | 139d 3h 51m 56s ago | 55s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 15:39:38 UTC | 1767541178618 | 139d 3h 52m 52s ago | 1h 59m 13s | UP | CATCHING_UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:40:25 UTC | 1767534025449 | 139d 5h 52m 5s ago | 52s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:39:33 UTC | 1767533973210 | 139d 5h 52m 57s ago | 5s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:39:28 UTC | 1767533968013 | 139d 5h 53m 2s ago | 29m 53s | UP | ERROR |
| Sun, 04 Jan 2026 13:09:34 UTC | 1767532174267 | 139d 6h 22m 56s ago | 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:09:25 UTC | 1767532165827 | 139d 6h 23m 4s ago | 57s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:08:27 UTC | 1767532107957 | 139d 6h 24m 2s ago | 24h 5m 46s | UP | ERROR |
| Sat, 03 Jan 2026 13:02:41 UTC | 1767445361404 | 140d 6h 29m 49s ago | 4m 32s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 2m 54s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 5m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 8m 10s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 9m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 9m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 9m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 30s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 128d 7h 14m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1768479489677 |
| Reported At | |
| Number | 24240059 |
| Hash | 0xef28...f838bf |
| Timestamp | 1768479479 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.10 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576631 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7573 | 1779564739474 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16 | 1779564731882 | ||
| sin-do | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 585 | 1779564467430 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 128d 7h 15m 12s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 128d 7h 20m 24s ago |
| Is Syncing | false | 128d 7h 15m 12s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 128d 7h 20m 16s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 9m 48s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 21m 23s ago |
| Response Headers | 1 headers | 2m 54s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7m 31s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 26s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 25s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 53s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 7m 21s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 52s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Nov 07 2025 20:02:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 29m 47s ago | headers | 2707h 7m 3s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 01:55:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 36m 51s ago | headers | 446h 9m 52s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 46m 44s ago | headers | 2277h 7m 30s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Mar 26 2025 13:38:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 54m 15s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Wed Mar 26 2025 13:38:11 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 54m 18s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 13:38:09 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 54m 21s ago | chain_id | ∞ | 1 |