RPC Endpoint Details
| EndpointID: | e213f40ff46497d2 |
|---|---|
| Name | Celo Public RPC |
| Bundle | celo |
| URL | https://forno.celo.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Celo / chain_id: 42220 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 2.2.3 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576686 |
| Reported Ago | 8m ago |
| Latest Block* | 67663565 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.95 / 5 |
| Client Version* | Geth/v2.2.3-stable-a0e1f06d/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 42220 |
| Peer Count* | 104 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213913 | 14m 3s ago | 1m 33s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120044 | 15m 37s ago | 2h 53m 55s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:28:04 UTC | 1779553684856 | 3h 9m 32s ago | 37s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:27 UTC | 1779553647098 | 3h 10m 10s ago | 55m 37s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:31:49 UTC | 1779550309712 | 4h 5m 47s ago | 44s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:31:04 UTC | 1779550264783 | 4h 6m 32s ago | 2m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:28:48 UTC | 1779550128662 | 4h 8m 48s ago | 20m 43s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:08:05 UTC | 1779548885177 | 4h 29m 31s ago | 18m 32s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:49:32 UTC | 1779547772904 | 4h 48m 4s ago | 1m 22s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:48:10 UTC | 1779547690140 | 4h 49m 27s ago | 12m 45s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 67663565 | 1779564323000 | 0x2fe2...bf4860 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663588 | 1779564346000 | 0xda62...ef24d1 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 11s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663505 | 1779564263000 | 0xa9f5...82c8b2 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 3s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663485 | 1779564243000 | 0x6349...3d6597 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 32s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663483 | 1779564241000 | 0xaa03...c10d12 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 34s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663444 | 1779564202000 | 0x529a...0ea7b4 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 3s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663345 | 1779564103000 | 0x52b8...4ecd58 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663325 | 1779564083000 | 0xa7d6...1c5b84 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663360 | 1779564118000 | 0x179b...b2914a | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 14m 31s ago |
| ✅ | ✅ UP | 67663359 | 1779564117000 | 0x9f45...1c823c | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 55s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576686 |
| Reported At | |
| Number | 67663565 |
| Hash | 0x2fe2...bf4860 |
| Timestamp | 1779564323 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.95 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 16m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564095732 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 67664285 | 1779565043 | 0xb616...1741c3 | 77 | 1779565044671 |
| fsn-hz | ✅ | 67664285 | 1779565043 | 0xb616...1741c3 | 92 | 1779565044714 |
| sin-do | ✅ | 67663816 | 1779564574 | 0x24b3...f489a2 | 494 | 1779564576483 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42220 | 17m 27s ago |
| Client Version | Geth/v2.2.3-stable-a0e1f06d/linux-amd64/go1.24.13 | 17m 26s ago |
| Is Syncing | false | 8m ago |
| Peer Count | 104 | 21m 44s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 21m 43s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 31s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, a4ec67...25865e | 26m 29s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 8m ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 12m 17s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17m 27s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 32s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 16m 59s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 233d 13h 38m 6s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 4m 16s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 59s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Mar 13 2026 23:58:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 70d 20h 38m 41s ago | headers | 4m 56s | Header fields (1): x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Mar 13 2026 23:53:59 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 70d 20h 43m 37s ago | headers | 390h 30m 14s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (1): x-frame-options |
| Tue Mar 03 2026 17:53:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 81d 2h 43m 38s ago | peer_count | 5m 6s | 0 | > 0 |
| Tue Mar 03 2026 17:48:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 81d 2h 48m 45s ago | peer_count | 7813h 22m 57s | > 0 | 0 |
| Wed Feb 25 2026 17:23:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 3h 13m 52s ago | headers | 5m 2s | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Feb 25 2026 17:18:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 3h 18m 54s ago | headers | 1975h 1m 58s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 20m 53s ago | headers | 24m 59s | Header fields (1): server | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 52s ago | headers | 2780h 42s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (1): server |
| Mon Aug 11 2025 14:51:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 285d 6h 46m 34s ago | headers | 4m 55s | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Aug 11 2025 14:46:06 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 285d 6h 51m 30s ago | headers | 1035h 22s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |

