RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | b62ccc7d9531b570 |
| Name | Fuse Public RPC |
| Bundle | fuse |
| URL | https://rpc.fuse.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Fuse / chain_id: 122 |
|---|
| Client Name | Nethermind |
|---|---|
| Current Version | 1.29.0 |
| Latest Version | 1.37.2 |
| Released At | Tue, 05 May 2026 13:48:59 GMT |
| Client Name | Nethermind |
|---|---|
| Current Version | 1.32.2 |
| Latest Version | 1.37.2 |
| Released At | Tue, 05 May 2026 13:48:59 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566021023 |
| Report Created Ago | 1m 37s ago |
| Latest Block* | 42117178 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.20 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.00 / 5 |
| Client Version* | Nethermind/v1.29.0+8c1be92a/linux-x64/dotnet8.0.10 |
| Nethermind/v1.32.2/linux-x64/dotnet9.0.8 | |
| ChainId* | 122 |
| Peer Count* | 14 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Nethermind/v1.29.0+8c1be92a/linux-x64/dotnet8.0.10 |
| 2 | Nethermind/v1.32.2/linux-x64/dotnet9.0.8 |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 42117178 | 1779566020 | 0x3670...7343be | 384 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 1m 37s ago |
| ✅ | 42117166 | 1779565960 | 0x2210...4b3cb9 | 624 | Sat, 23 May 2026 19:52:41 UTC | 2m 37s ago |
| ✅ | 42117154 | 1779565900 | 0x2a97...8e13a1 | 222 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 3m 37s ago |
| ✅ | 42117142 | 1779565840 | 0xc353...b0c6ec | 560 | Sat, 23 May 2026 19:50:40 UTC | 4m 37s ago |
| ✅ | 42117134 | 1779565800 | 0x226d...a739c7 | 5384 | Sat, 23 May 2026 19:50:05 UTC | 5m 13s ago |
| ✅ | 42117118 | 1779565720 | 0x2c6f...c8b96f | 601 | Sat, 23 May 2026 19:48:40 UTC | 6m 37s ago |
| ✅ | 42117106 | 1779565660 | 0xdb13...e5adce | 768 | Sat, 23 May 2026 19:47:41 UTC | 7m 36s ago |
| ✅ | 42117094 | 1779565600 | 0x514d...d6b0b0 | 314 | Sat, 23 May 2026 19:46:40 UTC | 8m 37s ago |
| ✅ | 42117082 | 1779565540 | 0xb710...6148c8 | 303 | Sat, 23 May 2026 19:45:40 UTC | 9m 37s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 12993 | Sat, 23 May 2026 19:45:07 UTC | 10m 11s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566021023 |
| Reported At | |
| Number | 42117178 |
| Hash | 0x3670...7343be |
| Timestamp | 1779566020 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.20 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.00 / 5 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565507082 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 122 | 25m 30s ago |
| Client Version | Nethermind/v1.32.2/linux-x64/dotnet9.0.8 | 5m 17s ago |
| Is Syncing | false | 5m 10s ago |
| Peer Count | 14 | 5m 1s ago |
| Exposed Accounts | Count: 1 | 5m ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 17, NS: 2 | 4m 49s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 424f53...35bf1e | 19m 28s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 2h 34m 28s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 35m 19s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 15m 5s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 45m ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 54m 46s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 184d 3h 12m 43s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 4m 49s ago |
