RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0a48aeca2a21d2ae |
|---|---|
| Name | Arbitrum One 1rpc |
| Bundle | arbitrum-one |
| URL | https://1rpc.io/arb |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.9.8 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445963 |
| Reported Ago | 10m 6s ago |
| Latest Block* | 377468817 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.6.8-d6c96a5/linux-arm64/go1.23.1 |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue, 09 Sep 2025 12:53:26 UTC | 1757422406651 | 256d 6h 44m 5s ago | 1m 1s | UP | ERROR |
| Tue, 09 Sep 2025 12:52:25 UTC | 1757422345532 | 256d 6h 45m 7s ago | 1m 58s | ERROR | UP |
| Tue, 09 Sep 2025 12:50:27 UTC | 1757422227272 | 256d 6h 47m 5s ago | 7m 1s | UP | ERROR |
| Tue, 09 Sep 2025 12:43:25 UTC | 1757421805470 | 256d 6h 54m 7s ago | 792h 20m 25s | ERROR | UP |
| Thu, 07 Aug 2025 12:22:59 UTC | 1754569379739 | 289d 7h 14m 32s ago | 6m | UP | ERROR |
| Thu, 07 Aug 2025 12:16:58 UTC | 1754569018805 | 289d 7h 20m 33s ago | 56m 57s | ERROR | UP |
| Thu, 07 Aug 2025 11:20:00 UTC | 1754565600924 | 289d 8h 17m 31s ago | 17m 1s | UP | ERROR |
| Thu, 07 Aug 2025 11:02:59 UTC | 1754564579228 | 289d 8h 34m 33s ago | 549h 42m 22s | ERROR | UP |
| Tue, 15 Jul 2025 13:20:36 UTC | 1752585636470 | 312d 6h 16m 56s ago | 4m 59s | UP | ERROR |
| Tue, 15 Jul 2025 13:15:37 UTC | 1752585337457 | 312d 6h 21m 55s ago | 23m 53s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 255d 21h 36m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1757455291989 |
| Reported At | |
| Number | 377468817 |
| Hash | 0xf710...d9e777 |
| Timestamp | 1757455283 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 2 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445963 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 386 | 1779565000990 | ||
| ash-hz | ❌ | E401: JSON-RPC Error: -32001: You've reached the usage limit for your current plan. To continue with higher limits and uninterrupted access, please upgrade here: https://www.1rpc.io/#pricing | 220 | 1779565000029 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65593 | 1779564576389 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 256d 6h 45m 6s ago |
| Client Version | nitro/v3.6.8-d6c96a5/linux-arm64/go1.23.1 | 256d 6h 45m 5s ago |
| Is Syncing | false | 255d 21h 36m ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 255d 21h 36m ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 21m 38s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R10, baeec7...727b20 | 274d 10h 35m 25s ago |
| Response Headers | 1 headers | 255d 21h 36m ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 22m 42s ago |
| Client Version | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 22m 14s ago |
| Is Syncing | E401: JSON-RPC Error: -32001: You've reached the usage limit for your current plan. To continue with higher limits and uninterrupted access, please upgrade here: https://www.1rpc.io/#pricing | 21m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 21m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 21m 38s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 26m 24s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 21m 38s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Jul 03 2025 02:45:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 18h 52m ago | headers | 1965h 19m 37s | Header fields (1): access-control-allow-origin | Header fields (1): connection |
| Sat Apr 12 2025 05:25:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 41d 16h 11m 37s ago | headers | ∞ | Header fields (1): access-control-allow-origin | |
| Sat Apr 12 2025 05:25:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 41d 16h 11m 38s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Sat Apr 12 2025 05:25:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 41d 16h 11m 38s ago | chain_id | ∞ | 42161 |

