RPC Endpoint Details
| EndpointID: | df4b0a6d2c19d6d8 |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet HTTPS by Tenderly |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | https://rpc-ten.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:06:16 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445825 |
| Reported Ago | 7m 52s ago |
| Latest Block* | 46065870 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 57073 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 1779564242982 | 11m 14s ago | 1m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 1779564162160 | 12m 35s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898753 | 16m 59s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847957 | 17m 49s ago | 1h 12m 2s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:25 UTC | 1779559525424 | 1h 29m 52s ago | 2m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 31m 59s ago | 3h 27m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949337 | 4h 59m 28s ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920791 | 4h 59m 57s ago | 2h 44m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046229 | 7h 44m 31s ago | 0s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:45 UTC | 1779537045883 | 7h 44m 31s ago | 2m 28s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065870 | 1779564281000 | 0xca87...de3194 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 52s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 8m 12s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065840 | 1779564251000 | 0x20a4...8dcc15 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 44s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065810 | 1779564221000 | 0x576b...4fb0e3 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 11m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065780 | 1779564191000 | 0xc974...68fcfb | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 44s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 11s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065662 | 1779564073000 | 0xd177...73db03 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 12m 35s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 17s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065605 | 1779564016000 | 0xb1bc...e9255d | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 39s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445825 |
| Reported At | |
| Number | 46065870 |
| Hash | 0xca87...de3194 |
| Timestamp | 1779564281 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564425068 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 46066500 | 1779564911 | 0x7fd3...aa4683 | 19 | 1779564911884 |
| fsn-hz | ✅ | 46066440 | 1779564851 | 0xf581...c21c3f | 6053 | 1779564857933 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20720 | 1779564424220 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 10m 18s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 15m 7s ago |
| Is Syncing | false | 5m 41s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 13m 42s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 12m 35s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 4cdabd...12e3f2 | 24m 10s ago |
| Response Headers | 4 headers | 5m 41s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 20m 18s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 13s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 15m 7s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 8m 12s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 54m 45s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 57m 46s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 40s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 23m 35s ago | headers | 19m 57s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 43m 32s ago | headers | 211h 5m 14s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Wed Nov 26 2025 14:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 178d 5h 48m 47s ago | headers | 3604h 43s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 49m 31s ago | headers | 2285h 39m 22s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 05:06:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 28m 54s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:19 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 28m 57s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 28m 59s ago | chain_id | ∞ | 57073 |
