RPC Endpoint Details
| EndpointID: | d8d43d827b7d510f |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia WSS by dRPC |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | wss://ink-sepolia.drpc.org |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Geth/drpc |
|---|---|
| Version | 10.0.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576241 |
| Reported Ago | 7m 3s ago |
| Latest Block* | 50561043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.85 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.18 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 12:28:40 UTC | 1779452920821 | 1d 7h 7m 59s ago | 1m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859556 | 1d 7h 9m ago | 1h 53m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:33:39 UTC | 1779446019766 | 1d 9h 3m ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:39 UTC | 1779445959707 | 1d 9h 4m ago | 5h 32m | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:39 UTC | 1779426039616 | 1d 14h 36m ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:58:39 UTC | 1779425919949 | 1d 14h 38m ago | 11h 22m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 17:35:41 UTC | 1779384941843 | 2d 2h 58s ago | 1m 7s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:34:34 UTC | 1779384874144 | 2d 2h 2m 5s ago | 0s | CATCHING_UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 17:34:33 UTC | 1779384873898 | 2d 2h 2m 6s ago | 2h 31m 53s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 15:02:40 UTC | 1779375760387 | 2d 4h 33m 59s ago | 1m 53s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 50561043 | 1779564339000 | 0xd892...2fd93b | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560983 | 1779564279000 | 0x78bc...b1b0fd | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560923 | 1779564219000 | 0x1069...19dc69 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560743 | 1779564039000 | 0x12e2...98372e | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560701 | 1779563997000 | 0x7a51...a28bea | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 16m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560623 | 1779563919000 | 0x78e1...eb421d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 18m ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560563 | 1779563859000 | 0x16d0...030726 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 18m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560503 | 1779563799000 | 0x3796...e43f7d | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560443 | 1779563739000 | 0x1e54...b91f2c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560383 | 1779563679000 | 0xc2fc...5d2b2f | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 46s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576241 |
| Reported At | |
| Number | 50561043 |
| Hash | 0xd892...2fd93b |
| Timestamp | 1779564339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.85 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.18 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 16h 55m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779504046768 |
| Reported At | |
| Message | E401: JSON-RPC Error: 30: Request timeout on the free tier, please upgrade your tier to the paid one |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 50561703 | 1779564999 | 0x91f5...e84e4a | 85 | 1779564999784 |
| fsn-hz | ✅ | 50561703 | 1779564999 | 0x91f5...e84e4a | 53 | 1779564999740 |
| sin-do | ✅ | 50561192 | 1779564488 | 0x5167...2e6cf4 | 87274 | 1779564576040 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 17m 1s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 16m 2s ago |
| Is Syncing | false | 16m 2s ago |
| Peer Count | 42 | 16m 9s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 2s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 13m 58s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d3d573...77041a | 25m 32s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 26m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11d 5h 16m 40s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 142d 1h 48m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 185d 20h 40m 12s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 144d 2h 48m 53s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 185d 20h 40m 11s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 2s ago |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Oct 29 2025 13:52:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 44m 14s ago | headers | 85h 54m 20s | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sun Oct 26 2025 00:58:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 20h 38m 35s ago | headers | 2845h 14m 18s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:43:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 52m 53s ago | headers | 1934h 2m 45s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Apr 09 2025 21:41:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 43d 23h 55m 39s ago | headers | 50h 10m | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Mon Apr 07 2025 19:31:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 2h 5m 39s ago | headers | 49h 19m 59s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status |
| Sat Apr 05 2025 18:11:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 3h 25m 39s ago | headers | 9m 59s | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Apr 05 2025 18:01:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 3h 35m 38s ago | headers | 28m 51s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status |
| Sat Apr 05 2025 17:32:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 4h 4m 30s ago | headers | 1m 8s | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Apr 05 2025 17:31:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 4h 5m 39s ago | headers | 70h 39m 59s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status |
| Wed Apr 02 2025 18:51:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 51d 2h 45m 38s ago | headers | 30m | Header fields (3): server, connection, x-frame-options | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
