RPC Endpoint Details
| EndpointID: | c54dc809b008e401 |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia HTTPS by dRPC |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | https://ink-sepolia.drpc.org |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Geth/drpc |
|---|---|
| Version | 10.0.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576253 |
| Reported Ago | 7m 3s ago |
| Latest Block* | 50561043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.70 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 12:28:40 UTC | 1779452920815 | 1d 7h 7m 58s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859898 | 1d 7h 8m 59s ago | 7h 25m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:41 UTC | 1779426101398 | 1d 14h 34m 58s ago | 1m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:32 UTC | 1779426032951 | 1d 14h 36m 6s ago | 10h 12m 57s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 18:47:35 UTC | 1779389255893 | 2d 49m 3s ago | 1h 14m 6s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:33:29 UTC | 1779384809824 | 2d 2h 3m 9s ago | 0s | CATCHING_UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 17:33:29 UTC | 1779384809423 | 2d 2h 3m 10s ago | 15h 35m 41s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 01:57:47 UTC | 1779328667714 | 2d 17h 38m 51s ago | 1m | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 01:56:47 UTC | 1779328607430 | 2d 17h 39m 52s ago | 15h 59m 59s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 09:56:47 UTC | 1779271007970 | 3d 9h 39m 51s ago | 1m 1s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 50561043 | 1779564339000 | 0xd892...2fd93b | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560983 | 1779564279000 | 0x78bc...b1b0fd | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560923 | 1779564219000 | 0x1069...19dc69 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560803 | 1779564099000 | 0x8627...6f6146 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560743 | 1779564039000 | 0x12e2...98372e | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560685 | 1779563981000 | 0x988d...535161 | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 16m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560623 | 1779563919000 | 0x78e1...eb421d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 17m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560563 | 1779563859000 | 0x16d0...030726 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 18m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560503 | 1779563799000 | 0x3796...e43f7d | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560443 | 1779563739000 | 0x1e54...b91f2c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 45s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576253 |
| Reported At | |
| Number | 50561043 |
| Hash | 0xd892...2fd93b |
| Timestamp | 1779564339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.70 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 48m 42s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551277474 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 50561646 | 1779564942 | 0x5bcf...6a2d5b | 2000 | 1779564942303 |
| ash-hz | ✅ | 50561643 | 1779564939 | 0x0ca0...4686ca | 175 | 1779564939883 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 108757 | 1779564576093 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 17m 1s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 16m 29s ago |
| Is Syncing | false | 16m 1s ago |
| Peer Count | 42 | 16m 1s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 1s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 13m 57s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d3d573...77041a | 25m 32s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 26m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1d 4h 36m 46s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 26m 38s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2h 15m 50s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 5m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 25m 34s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 23m ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 1s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 763373 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| fsn-hz | 763373 | 42 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 763373 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| sin-do | 763373 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Oct 29 2025 13:52:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 44m 14s ago | headers | 85h 54m 52s | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sun Oct 26 2025 00:57:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 20h 39m 7s ago | headers | 2845h 11m 47s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 54s ago | headers | 1716h 12m 11s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Apr 18 2025 23:33:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 34d 22h 3m 6s ago | headers | 5m 53s | Header fields (3): server, connection, x-frame-options | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Apr 18 2025 23:27:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 34d 22h 8m 59s ago | headers | 217h 46m 38s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, x-frame-options |
| Wed Apr 09 2025 21:41:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 43d 23h 55m 38s ago | headers | 50h 10m | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Mon Apr 07 2025 19:31:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 2h 5m 38s ago | headers | 39m 57s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Mon Apr 07 2025 18:51:03 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 2h 45m 36s ago | headers | 3h 29m 59s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Mon Apr 07 2025 15:21:03 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 6h 15m 35s ago | headers | 10m | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Mon Apr 07 2025 15:11:03 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 6h 25m 36s ago | headers | 2h 29m 59s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
