RPC Endpoint Details
| EndpointID: | c1c853cb8bb25180 |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia HTTPS by Gelato |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | https://rpc-gel-sepolia.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576253 |
| Reported Ago | 6m 53s ago |
| Latest Block* | 50561041 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.78 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.28 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | 6 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 05:01:41 UTC | 1779426101367 | 1d 14h 34m 48s ago | 1m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:32 UTC | 1779426032949 | 1d 14h 35m 57s ago | 16h 42m 54s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 12:17:38 UTC | 1779365858292 | 2d 7h 18m 51s ago | 4m 34s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:03 UTC | 1779365583693 | 2d 7h 23m 26s ago | 26h 32m 14s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:40:49 UTC | 1779270049324 | 3d 9h 55m 40s ago | 8m 52s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:31:57 UTC | 1779269517254 | 3d 10h 4m 32s ago | 21m 18s | STUCK | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:10:39 UTC | 1779268239142 | 3d 10h 25m 50s ago | 34h 34m 52s | UP | STUCK |
| Mon, 18 May 2026 22:35:46 UTC | 1779143746516 | 4d 21h 43s ago | 7m 26s | ERROR | UP |
| Mon, 18 May 2026 22:28:20 UTC | 1779143300237 | 4d 21h 8m 9s ago | 2h 12m 49s | UP | ERROR |
| Mon, 18 May 2026 20:15:30 UTC | 1779135330883 | 4d 23h 20m 59s ago | 1h 34m 18s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 50561041 | 1779564337000 | 0xd042...4e37a3 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 6m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50561004 | 1779564300000 | 0x1751...7044ff | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560920 | 1779564216000 | 0x2b0c...e09d05 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560801 | 1779564097000 | 0x6770...a96955 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560741 | 1779564037000 | 0x5299...2bd38a | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560703 | 1779563999000 | 0x8548...dcdb19 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 15m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560621 | 1779563917000 | 0xb914...955d5d | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 17m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560561 | 1779563857000 | 0x3976...35e4c0 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 18m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560501 | 1779563797000 | 0x3de9...b12a9d | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560441 | 1779563737000 | 0x2aad...4521b5 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 35s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576253 |
| Reported At | |
| Number | 50561041 |
| Hash | 0xd042...4e37a3 |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.78 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.28 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 15m 39s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779556850068 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 7721 | 1779564948041 | ||
| ash-hz | ✅ | 50561641 | 1779564937 | 0xa110...43a110 | 107 | 1779564939818 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65728 | 1779564576152 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 16m 44s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 16m 19s ago |
| Is Syncing | false | 15m 52s ago |
| Peer Count | 6 | 15m 52s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 52s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 13m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 330924...446d37 | 25m 22s ago |
| Response Headers | 4 headers | 25m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8h 5m 40s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 5m 48s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 5m 48s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 5m 48s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 25m 24s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 13h 35m 21s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 52s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 12:56:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 7h 39m 47s ago | headers | 2h 39m 59s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 10:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 19m 47s ago | headers | 19m 58s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:56:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 39m 46s ago | headers | 244h 50m 17s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Tue Nov 25 2025 05:06:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 179d 15h 30m 3s ago | headers | 3570h 20m 40s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Nov 19 2025 17:56:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 2h 39m 57s ago | peer_count | 30m 5s | 0 | > 0 |
| Wed Nov 19 2025 17:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 3h 10m 2s ago | peer_count | 5716h 25m 28s | > 0 | 0 |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 44s ago | headers | 2285h 44m 42s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 13:00:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 7h 35m 31s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 05:01:01 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 35m 28s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 05:00:57 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 35m 32s ago | is_syncing | ∞ | false |

