RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7620be05cd033479 |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet HTTPS by dRPC |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | https://ink.drpc.org |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Geth/drpc |
|---|---|
| Version | 10.0.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 9m 13s ago |
| Latest Block* | 46065910 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213330 | 13m 6s ago | 51s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 1779564162162 | 13m 57s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898759 | 18m 20s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847955 | 19m 11s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526759 | 1h 31m 12s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526749 | 1h 31m 12s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397901 | 1h 33m 21s ago | 30m 57s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:32:20 UTC | 1779557540194 | 2h 4m 19s ago | 1m 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:31:19 UTC | 1779557479061 | 2h 5m 20s ago | 5h 36m 10s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:55:08 UTC | 1779537308481 | 7h 41m 31s ago | 20m 31s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065910 | 1779564321000 | 0x347b...4172fe | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 13s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065840 | 1779564251000 | 0x20a4...8dcc15 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065810 | 1779564221000 | 0x576b...4fb0e3 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 12m 36s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065780 | 1779564191000 | 0xc974...68fcfb | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065662 | 1779564073000 | 0xd177...73db03 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 13m 57s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065570 | 1779563981000 | 0xa5bc...488f2b | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065540 | 1779563951000 | 0xd8ba...381324 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065510 | 1779563921000 | 0xd030...e6bef6 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 17m 51s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Number | 46065910 |
| Hash | 0x347b...4172fe |
| Timestamp | 1779564321 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14m 39s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564120459 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 46066560 | 1779564971 | 0x4efd...a8b550 | 141 | 1779564972002 |
| fsn-hz | ✅ | 46066560 | 1779564971 | 0x4efd...a8b550 | 63 | 1779564971942 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21245 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 11m 40s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 16m 39s ago |
| Is Syncing | false | 7m 3s ago |
| Peer Count | 42 | 9m 13s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m 14s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 13m 32s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d3d573...77041a | 25m 31s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 7m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 46m 38s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 35s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 29s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 15m 50s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 56m 7s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 293d 22h 20m 34s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 11m 30s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 1s ago |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 04 2025 12:37:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 7h 58m 44s ago | headers | 5m 12s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 04 2025 12:32:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 8h 3m 56s ago | headers | 142h 45m 18s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Wed Oct 29 2025 13:47:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 49m 15s ago | headers | 85h 49m 19s | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sun Oct 26 2025 00:58:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 20h 38m 35s ago | headers | 2845h 12m 19s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 54s ago | headers | 1701h 47m 37s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Apr 19 2025 13:58:06 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 34d 7h 38m 32s ago | headers | 2m 31s | Header fields (3): server, connection, x-frame-options | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Apr 19 2025 13:55:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 34d 7h 41m 4s ago | headers | 232h 19m 33s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, x-frame-options |
| Wed Apr 09 2025 21:36:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 44d 38s ago | headers | 50h 6m 51s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Mon Apr 07 2025 19:29:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 2h 7m 29s ago | headers | 16m 27s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Mon Apr 07 2025 19:12:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 2h 23m 57s ago | headers | 46m 38s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
