RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 73fbc29462ced077 |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet WSS by QuickNode |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | wss://rpc-qnd.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564465667 |
| Reported Ago | 8m ago |
| Latest Block* | 46065870 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.53 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.65 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 6 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 1779564465672 | 8m ago | 19s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445835 | 8m 20s ago | 2m 52s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 1779564272944 | 11m 13s ago | 30s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 1779564242471 | 11m 43s ago | 28s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213941 | 12m 12s ago | 26s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:07 UTC | 1779564187049 | 12m 39s ago | 1h 54m 24s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:28:42 UTC | 1779557322974 | 2h 7m 3s ago | 1m 29s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:27:13 UTC | 1779557233271 | 2h 8m 33s ago | 1h 13m 10s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:14:02 UTC | 1779552842412 | 3h 21m 43s ago | 30s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:13:32 UTC | 1779552812281 | 3h 22m 14s ago | 1m 29s | ERROR | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065870 | 1779564281000 | 0xca87...de3194 | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 8m ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E221: WS Handshake Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 20s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065840 | 1779564251000 | 0x20a4...8dcc15 | Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 11m 13s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 11m 43s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065802 | 1779564213000 | 0x4392...229b64 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 12s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 12m 42s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065607 | 1779564018000 | 0x12b9...8d1c98 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065571 | 1779563982000 | 0x34d6...60f059 | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 15m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065540 | 1779563951000 | 0xd8ba...381324 | Sat, 23 May 2026 19:19:12 UTC | 16m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065510 | 1779563921000 | 0xd030...e6bef6 | Sat, 23 May 2026 19:18:44 UTC | 17m 1s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465667 |
| Reported At | |
| Number | 46065870 |
| Hash | 0xca87...de3194 |
| Timestamp | 1779564281 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.53 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.65 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 20s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Message | E221: WS Handshake Timeout |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 46066530 | 1779564941 | 0x905b...dbd399 | 8 | 1779564941928 |
| sin-do | ✅ | 46066078 | 1779564489 | 0x1a95...4489a8 | 86526 | 1779564576043 |
| fsn-hz | ✅ | 46066440 | 1779564851 | 0xf581...c21c3f | 21 | 1779564851899 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 10m 47s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 10m 26s ago |
| Is Syncing | false | 8m 20s ago |
| Peer Count | 6 | 15m 8s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 8s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 13m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 808d56...356c40 | 24m 38s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 7 other headers | 6m 9s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1d 1h 30m 47s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1d 21h 56m 53s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1d 21h 56m 53s ago |
| Peer Count | E221: WS Handshake Timeout | 8m 20s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1d 21h 44m 42s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 58m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 8s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 09 2026 15:35:18 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 14d 6h 27s ago | peer_count | 4m 53s | 0 | > 0 |
| Sat May 09 2026 15:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 14d 6h 5m 21s ago | peer_count | 19h 5m 18s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 20:25:05 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 1h 10m 40s ago | peer_count | 14m 20s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 20:10:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 1h 25m 1s ago | peer_count | 1h 5m 26s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 19:05:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 2h 30m 28s ago | peer_count | 4m 37s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 19:00:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 2h 35m 6s ago | peer_count | 1h 30m 19s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 17:30:20 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 4h 5m 25s ago | peer_count | 5m 5s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 17:25:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 4h 10m 31s ago | peer_count | 10h 54m 55s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 06:30:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 15h 5m 26s ago | peer_count | 17m 3s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 06:13:16 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 15h 22m 30s ago | peer_count | 9792h 30m 23s | > 0 | 0 |

