RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 5ee0cdae1296f113 |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia WSS by Tenderly |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | wss://rpc-ten-sepolia.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:06:16 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576650 |
| Reported Ago | 6m 53s ago |
| Latest Block* | 50561043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 1 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 10:33:39 UTC | 1779446019766 | 1d 9h 2m 50s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:39 UTC | 1779445959707 | 1d 9h 3m 50s ago | 5h 30m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:41 UTC | 1779426101367 | 1d 14h 34m 48s ago | 1m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:32 UTC | 1779426032947 | 1d 14h 35m 56s ago | 16h 39m 25s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 12:21:07 UTC | 1779366067237 | 2d 7h 15m 22s ago | 8m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:03 UTC | 1779365583693 | 2d 7h 23m 26s ago | 26h 30m 24s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:42:39 UTC | 1779270159073 | 3d 9h 53m 50s ago | 32m | STUCK | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:10:38 UTC | 1779268238955 | 3d 10h 25m 50s ago | 53h 32m 1s | UP | STUCK |
| Mon, 18 May 2026 03:38:37 UTC | 1779075517655 | 5d 15h 57m 52s ago | 16m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 18 May 2026 03:22:35 UTC | 1779074555772 | 5d 16h 13m 54s ago | 9h 8m 56s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 50561043 | 1779564339000 | 0xd892...2fd93b | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 6m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560983 | 1779564279000 | 0x78bc...b1b0fd | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560923 | 1779564219000 | 0x1069...19dc69 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560803 | 1779564099000 | 0x8627...6f6146 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560743 | 1779564039000 | 0x12e2...98372e | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560701 | 1779563997000 | 0x7a51...a28bea | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 15m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560623 | 1779563919000 | 0x78e1...eb421d | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 17m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560563 | 1779563859000 | 0x16d0...030726 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 18m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560503 | 1779563799000 | 0x3796...e43f7d | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560443 | 1779563739000 | 0x1e54...b91f2c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 35s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576650 |
| Reported At | |
| Number | 50561043 |
| Hash | 0xd892...2fd93b |
| Timestamp | 1779564339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4d 8h 55m 43s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779187246024 |
| Reported At | |
| Message | E221: WS Handshake Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 50561644 | 1779564940 | 0x3c91...d8f248 | 1867 | 1779564942241 |
| ash-hz | ✅ | 50561643 | 1779564939 | 0x0ca0...4686ca | 104 | 1779564939809 |
| sin-do | ✅ | 50561192 | 1779564488 | 0x5167...2e6cf4 | 87244 | 1779564576042 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 16m 50s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 15m 52s ago |
| Is Syncing | false | 15m 52s ago |
| Peer Count | 0 | 1y 23d 10h 25m 56s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 52s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 13m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d04386...1a9a5b | 25m 22s ago |
| Response Headers | 4 headers | 25m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 38d 20h 8m 47s ago |
| Client Version | E221: WS Handshake Timeout | 61d 8h 22m 23s ago |
| Is Syncing | E221: WS Handshake Timeout | 61d 8h 22m 23s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | 15m 59s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 40d 3h 11m 17s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 58m 57s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 52s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 763373 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| fsn-hz | 763373 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| ash-hz | 763373 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| sin-do | 763373 | E205: Request Timeout | Tenderly/1.0 | E205: Request Timeout | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Feb 08 2026 08:53:38 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 104d 11h 42m 51s ago | headers | 10m 5s | Header fields (1): x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sun Feb 08 2026 08:43:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 104d 11h 52m 57s ago | headers | 1558h 26m 49s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (1): x-frame-options |
| Fri Dec 05 2025 10:16:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 19m 46s ago | headers | 19m 58s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:56:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 39m 45s ago | headers | 211h 10m 13s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Wed Nov 26 2025 14:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 178d 5h 49m 59s ago | headers | 2879h 10m 39s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Jul 29 2025 16:35:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 298d 5h 39s ago | headers | 9m 52s | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Jul 29 2025 16:25:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 298d 5h 10m 32s ago | headers | 724h 40m 12s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 44s ago | headers | 2285h 39m 21s | Header fields (3): server, connection, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Apr 17 2025 20:03:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 36d 1h 33m 15s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 6s ago | headers | ∞ | Header fields (3): server, connection, x-content-type-options |
