RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 4c96dc386b6dedb1 |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet WSS by Tenderly |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | wss://rpc-ten.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:06:16 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489649 |
| Reported Ago | 8m 40s ago |
| Latest Block* | 46065920 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -10.42 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | -0.10 / 1 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 57073 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576733 | 7m 13s ago | 5m 3s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 1779564272944 | 12m 16s ago | 6m 19s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:13 UTC | 1779563893007 | 18m 36s ago | 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847904 | 19m 22s ago | 1h 13m 9s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:18 UTC | 1779559458142 | 1h 32m 31s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397870 | 1h 33m 32s ago | 34m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:28:42 UTC | 1779557322973 | 2h 8m 6s ago | 1m 25s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:27:17 UTC | 1779557237158 | 2h 9m 32s ago | 59m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:43 UTC | 1779553663116 | 3h 9m 6s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639633 | 3h 9m 30s ago | 13m 17s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46065920 | 1779564331000 | 0x71bb...9cfc2d | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 8m 40s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 12m 16s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 12m 47s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:32 UTC | 13m 17s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065660 | 1779564071000 | 0xb9a7...e15b70 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065628 | 1779564039000 | 0xc81a...7b22ee | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065662 | 1779564073000 | 0xd177...73db03 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065570 | 1779563981000 | 0xa5bc...488f2b | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 16m 18s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065540 | 1779563951000 | 0xd8ba...381324 | Sat, 23 May 2026 19:19:17 UTC | 17m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065512 | 1779563923000 | 0x0922...f660d4 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 18m 1s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489649 |
| Reported At | |
| Number | 46065920 |
| Hash | 0x71bb...9cfc2d |
| Timestamp | 1779564331 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -10.42 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | -0.10 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564272939 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 46066590 | 1779565001 | 0xf3d2...4a29c7 | 14 | 1779565001883 |
| fsn-hz | ✅ | 46066590 | 1779565001 | 0xf3d2...4a29c7 | 17 | 1779565001910 |
| sin-do | ✅ | 46065971 | 1779564382 | 0x979b...78fca1 | 105725 | 1779564488665 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 17m 10s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 11m 29s ago |
| Is Syncing | false | 9m 45s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m 24s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 14m 8s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 4cdabd...12e3f2 | 25m 42s ago |
| Response Headers | 4 headers | 7m 13s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 51s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5d 7h 50m 12s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5d 7h 49m 6s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | 7m 13s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 26d 16h 59m 13s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 59m 18s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 12s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 25m 7s ago | headers | 19m 57s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 4s ago | headers | 211h 5m 14s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Wed Nov 26 2025 14:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 178d 5h 50m 19s ago | headers | 3604h 43s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 51m 3s ago | headers | 2285h 39m 22s | Header fields (3): server, connection, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 05:06:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 26s ago | headers | ∞ | Header fields (3): server, connection, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 29s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 31s ago | chain_id | ∞ | 57073 |
