RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 47b17d91e607c8bc |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet WSS by dRPC |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | wss://ink.drpc.org |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Geth/drpc |
|---|---|
| Version | 10.0.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489650 |
| Reported Ago | 7m 18s ago |
| Latest Block* | 46065920 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.83 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.55 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576733 | 5m 51s ago | 1m 27s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 1779564489653 | 7m 18s ago | 3m 36s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 1779564272931 | 10m 54s ago | 6m 19s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:13 UTC | 1779563893007 | 17m 14s ago | 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847904 | 17m 59s ago | 1h 45m 9s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:32:18 UTC | 1779557538366 | 2h 3m 9s ago | 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:31:18 UTC | 1779557478490 | 2h 4m 9s ago | 2m 35s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:28:42 UTC | 1779557322974 | 2h 6m 44s ago | 1m 25s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:27:17 UTC | 1779557237150 | 2h 8m 10s ago | 32m 44s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:54:32 UTC | 1779555272276 | 2h 40m 55s ago | 2m 29s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065920 | 1779564331000 | 0x71bb...9cfc2d | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 7m 18s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 10m 54s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46065810 | 1779564221000 | 0x576b...4fb0e3 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 11m 25s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:32 UTC | 11m 55s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065663 | 1779564074000 | 0xb18a...0eeae1 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065663 | 1779564074000 | 0xb18a...0eeae1 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065662 | 1779564073000 | 0xd177...73db03 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065571 | 1779563982000 | 0x34d6...60f059 | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 14m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065540 | 1779563951000 | 0xd8ba...381324 | Sat, 23 May 2026 19:19:17 UTC | 16m 10s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065510 | 1779563921000 | 0xd030...e6bef6 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 16m 39s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 18s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489650 |
| Reported At | |
| Number | 46065920 |
| Hash | 0x71bb...9cfc2d |
| Timestamp | 1779564331 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.83 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.55 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564272930 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 46066500 | 1779564911 | 0x7fd3...aa4683 | 149 | 1779564912012 |
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5701 | 1779564857576 | ||
| sin-do | ✅ | 46066078 | 1779564489 | 0x1a95...4489a8 | 86528 | 1779564576043 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 10m 42s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 9m 56s ago |
| Is Syncing | false | 5m 51s ago |
| Peer Count | 42 | 8m 2s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 2s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d3d573...77041a | 24m 20s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 19m 34s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 20h 43m 17s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5d 7h 47m 44s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1d 21h 56m 34s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 101d 2h 36m 53s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 101d 2h 36m 53s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 293d 22h 19m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 57m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 51s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 57073 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| ash-hz | 57073 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| sin-do | 57073 | 42 | E205: Request Timeout | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 04 2025 12:37:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 7h 57m 32s ago | headers | 5m 12s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 04 2025 12:32:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 8h 2m 44s ago | headers | 142h 45m 18s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Wed Oct 29 2025 13:47:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 48m 3s ago | headers | 86h 24m 2s | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sun Oct 26 2025 00:23:21 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 21h 12m 5s ago | headers | 2844h 37m 36s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 49m 42s ago | headers | 1934h 11m 33s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Apr 09 2025 21:34:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 44d 1m 16s ago | headers | 50h 5m 1s | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Mon Apr 07 2025 19:29:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 46d 2h 6m 18s ago | headers | 48h 43m 8s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status |
| Sat Apr 05 2025 18:46:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 2h 49m 26s ago | headers | 3m 46s | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Apr 05 2025 18:42:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 2h 53m 12s ago | headers | 1m 13s | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status |
| Sat Apr 05 2025 18:41:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 48d 2h 54m 26s ago | headers | 1m 13s | Header fields (3): server, connection, cf-cache-status | Header fields (7): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
